Polski maszer uratował życie Hiszpanowi

fot. Feliu - Managuerra

Trenujący od kilku dni w Vassieux-en-Vercors koło Grenoble we Francji Grzegorz Burzyński pospieszył na pomoc hiszpańskiemu maszerowi, który rozbił się w trakcie treningu w lesie.

Po zakończeniu wyścigu Pirena Advance Polak pojechał w okolice Grenoble, by przygotować się do mistrzostw Europy ESDRA. Kiedy w poniedziałek zakończył trening, zobaczył biegające luzem dwa psy w szelkach z odciętymi linami. – Ktoś, kto uprawia ten sport od wielu lat, ma świadomość, że taki widok nie wróży nic dobrego, musiało się coś stać – mówi Burzyński. – Wziąłem latarkę i poszedłem na trasę treningową szukać właściciela. Znalazłem go po około 3 km. Leżał nieprzytomny pod drzewem – musiał się na nim rozbić. Udzieliłem mu pierwszej pomocy i wezwałem pogotowie, a potem poszedłem po samochód i pojechałem po niego, bo mróz sięgał -23 stopni Celsjusza. Mógł zamarznąć.

51-letniego Miana Armengola helikopter przetransportował do szpitala w Grenoble, gdzie maszer odzyskał przytomność. – Moje zachowanie nie jest niczym dziwnym, w tym sporcie wypadki się zdarzają. Jeżeli kończę trening i widzę, że ktoś jeszcze z niego nie wrócił, to czekam na niego. Nie zostawia się nikogo samego w lesie – mówi Burzyński, który podczas wyścigu Pirena Advance otrzymał nagrodę Fair Play. Po tym wydarzeniu mieszkańcy Vassieux-en-Vercors traktują Burzyńskiego jak bohatera, nie może nawet spokojnie robić zakupów, gdyż wszyscy chcą się z nim fotografować.

Grzegorz Burzyński jest czołowym polskim zawodnikiem w sporcie psich zaprzęgów. Jako pierwszy Polak zdobył w mistrzostwach Europy złoty medal na średnim dystansie w klasie limitowanej sześciu psów. Reprezentował Polskę w najbardziej prestiżowych i jednych z najtrudniejszych średniodystansowych wyścigów w Europie – Pirena Advance. Ze sportami zaprzęgowymi związany jest od 10 lat. Członek Stowarzyszenia Miłośników Psów Zaprzęgowych TRAVOIS w Katowicach.

A poza tym… ratownik, płetwonurek OM WOPR Katowice, Advance Open Water Diver + MFA, płetwonurek podlodowy, żeglarz jachtowy, szutnik, instruktor kajakowy – przewodnik spływów. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. AD

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments