Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, z początku działające tylko na terenie Warszawy, szybko rozrosło się na inne regiony Polski. Kolejne oddziały otwierały się w Płocku, Włocławku, Radomiu i Częstochowie.

Polski TOZ jest drugą organizacją tego typu na świecie. Wcześniej powstało jedynie brytyjskie – Królewskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). W pierwszych latach TOZ działał jedynie na terenie zaboru rosyjskiego.

Już w 1875 roku powstały oddziały na terenie zaboru austriackiego.
TOZ przeżywał wiele trudnych okresów. W 1895 roku Warszawskie Towarzystwo zostało podporządkowane rosyjskiej organizacji ochrony zwierząt z siedzibą w Petersburgu. Nie trwało to jednak długo i w 1905 roku uniezależniło się, przetrwało więc 50 lat niewoli. W czasie I wojny światowej nie mogło prowadzić zorganizowanej działalności, lecz pomoc i opieka nad zwierzętami nadal prowadzona była siłami społecznymi.

Obecnie blisko 90 jednostek terenowych za główne cele statutowe wyznaczyło sobie działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, poszanowania ich, objęcia ochroną i otoczenia opieką, kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt, działanie na rzecz ochrony środowiska.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *