Pomóż psom, one pomogą potrzebującym


Komenda Miejska Policji w Opolu organizuje grupę poszukiwawczą. Zgłaszać się mogą zarówno przewodnicy z psami, jak i osoby chcące pomóc w szkoleniu.

– Najpilniej poszukujemy pozorantów – mówi Andrzej Mańkowski, szef przewodników psów w Komendzie Miejskiej Policji. Zdaniem pozorantów byłoby chowanie się w różnych miejscach i udawanie osób zaginionych. Ponadto Mańkowski zaprasza do współpracy wszystkich, którzy chcieliby się podzielić swoją specjalistyczną wiedzą przydatną w szkoleniu psów poszukujących. Mile widziani są również ochotnicy z psami, rasa nie ma znaczenia (choć psy tzw. ras bojowych nie są preferowane). Liczy się wiek – im pies młodszy, tym lepiej, bo szkolenie trwać będzie aż dwa lata. W tej chwili grupa składa się z 9 psów. Początkowo było ich 20, ale większość właścicieli zrezygnowała z powodu braku czasu na treningi.

Grupa poszukiwawcza powstaje z inicjatywy policjantów. Skupia samych ochotników, dlatego działa na zasadzie wolontariatu. Po zakończeniu szkolenia policjanci będą dysponowali grupą współpracowników z psami, do których będą mogli się zwrócić o pomoc, gdy trzeba będzie odnaleźć zaginionych ludzi.