Pomóżmy razem ratownikom


Zainaugurowano trzeci rok działalności programu „Pomóżmy razem”. Tym razem wspierane będą organizacje, które szkolą psy ratowników.

Zbigniew Gowin, gospodarz schroniska na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim, siedział któregoś zimowego poranka razem turystami w swoim schronisku. Właśnie opowiadali żarty, gdy podbiegł do nich pies i zaczął ciągnąć gospodarza za nogawkę, szczekać i podbiegać do drzwi. Gdy Gowin wyszedł z nim na zewnątrz, czworonóg zaczął kopać w śniegu. Okazało się, że jednego z pracowników schroniska przysypała niewielka lawina, która zeszła w okolicy. Tę historię opowiedział podczas inauguracji kolejnego roku działania programu „Pomózmy razem” przewodniczący Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR Krzysztof Czaplicki, przypominając, że czworonożni ratownicy są często niedocenianymi cichymi bohaterami.
Ogłoszono Plebiscyt na Psa Ratownika. Każdy może zgłosić do niego czworonoga, który przyczynił się do uratowania ludzkiego życia. Może to być pies szkolony lub nie, rasowy albo kundelek. Szczegóły plebiscytu i formularz zgłoszeniowy na www.pomozmyrazem.pl
– Kiedy w 2006 roku Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik, Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA i Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź tworzyły Koalicję Fundacji, nikt się nie spodziewał, że tyle uda się zrobić – mówi Katarzyna Dowbor. Na początku wspierano głównie działalność fundacji zajmujących szkoleniem psów dla osób niepełnosprawnych: kupowano czworonogi, finansowano ich szkolenia. Rozpoczęto akcję edukacyjną „Miejsce przyjazne psom asystującym ”. W tym roku nadszedł czas na pomoc służbom ratowniczym.
Do koalicji przyjęto dwie nowe organizacje: Podkomisję Psów Ratowniczych GOPR i Stowarzyszenie Terranova, które wykorzystuje psy w ratownictwie wodnym. Firma Kimberly-Clark przekaże ratownikom szczeniaki rasy labrador oraz środki na ich szkolenie i utrzymanie. Pomóc możemy również my, kupując produkty marki Velvet – to z ich sprzedaży finansowana będzie pomoc.

tekst i zdjęcie Konrad Piskała