Poznaj swojego psa

Czy shar pei nadaje się do szkolenia i czy poradzi sobie z nim początkujący właściciel? Jakim psem jest whippet? Czy jamniki szorstkowłose i długowłose różnią się charakterem?

Czy shar pei nadaje się do szkolenia i czy poradzi z nim sobie początkujący właściciel?
Shar pei to pies o kociej naturze i silnej osobowości, dlatego raczej nie nadaje się dla nowicjuszy (początkującym właścicielom hodowcy zwykle polecają łatwiejsze do wychowania suczki). Jest niezależny, dość uparty i zazwyczaj mało podatny na tradycyjne szkolenie. Ponieważ lubi chodzić własnymi ścieżkami, naukę trzeba rozpocząć już w wieku szczenięcym, najlepiej w psim przedszkolu.

Shar pei wymaga łagodnego, ale stanowczego traktowania. Można nauczyć go podstawowych komend, wszystko zależy jednak od konsekwencji właściciela i odpowiedniej motywacji. Trzeba pamiętać, że shar pei nie jest bezwzględnie posłuszny i uległy, dlatego nie należy oczekiwać, że będzie współpracował z człowiekiem tak jak np. owczarek. Nie należy także stosować wobec niego przymusu fizycznego, egzekwowanie poleceń przy użyciu siły przynosi zazwyczaj odwrotne efekty – pies przestaje się słuchać. podpis pod fotę Chociaż whippet jest psem aktywnym, nie potrzebuje wielogodzinnych spacerów

Jaki psem jest whippet?
Chart angielski whippet ma pogodny charakter i umiarkowany temperament. Jest cichy, łagodny, zrównoważony, chętnie współpracuje z przewodnikiem. Subtelny i wrażliwy mocno przywiązuje się do opiekuna, ale nie jest absorbujący, jedynie w wieku szczenięcym potrzebuje więcej uwagi. To pies inteligentny i bystry, a jednocześnie uparty i niezależny. Uczy się szybko, ale wymaga łagodnego traktowania i indywidualnego podejścia. Wobec obcych osób może być nieśmiały, ale nigdy nie zachowuje się agresywnie. Dobrze układają się też jego stosunki z innymi czworonogami. Whippet lubi wygody i chętnie wyleguje się na kanapie. Nie musi mieć dużej przestrzeni życiowej, doskonale czuje się nawet w niewielkim mieszkaniu. Chociaż jest psem aktywnym, nie potrzebuje wielogodzinnych spacerów czy forsownych treningów; zadowoli się umiarkowaną ilością ruchu. Chętnie będzie towarzyszył opiekunowi podczas joggingu czy jazdy na rowerze, może także uprawiać psie sporty, np. agility, oraz brać udział w coursingach (pogoni za sztucznym zającem na otwartej przestrzeni).

Czy jamniki szorstkowłose i długowłose różnią się charakterem?
Wszystkie jamniki to indywidualiści, cechuje je silna osobowość, nieustępliwość i pewność siebie. Są ciekawskie, wesołe i uparte. Lubią być w centrum zainteresowania, potrafią upomnieć się o należne im względy i są dość zaborcze wobec opiekuna. Nieufne w stosunku do obcych, traktują ich z rezerwą i potrzebują czasu, aby się zaprzyjaźnić. Obie odmiany różnią się nieco od siebie. Jamnika długowłosego wyhodowano krzyżując odmianę krótkowłosą z angielskimi i niemieckimi spanielami. Uważa się, że dzięki temu jest on bardziej podatny na naukę posłuszeństwa, łatwiejszy do wychowania i spokojniejszy. Ma także słabszy instynkt myśliwski, co może być zaletą u psa rodzinnego. W żyłach jamnika szorstkowłosego płynie krew sznaucera i krótkonożnych terierów. To pies o dużym temperamencie, obdarzony silną pasją łowiecką i nieprzeciętną odwagą. Chociaż od nauki posłuszeństwa woli polowanie, przystosuje się do roli psa rodzinnego. Wymaga jednak stanowczego i konsekwentnego opiekuna, bo źle wychowany potrafi szybko podporządkować sobie domowników.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników