Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Czym się różnią charaktery goldena i labradora? Jakie charaktery mają yorkshire terrier i chihuahua? Jak je żywić i pielęgnować?

Łagodne jak retrievery

Czym się różnią charaktery goldena i labradora?
Obie rasy należą do grupy retrieverów, czyli psów wyhodowanych do aportowania postrzałków ptactwa wodnego. Mają one wiele cech wspólnych, ale kilka je różni. Golden łatwiej się podporządkowuje właścicielowi, a źle traktowany przeżywa to bardziej niż psy większości innych ras. Natomiast niezależny, samodzielny labrador ma silny charakter. Wymaga od początku konsekwentnego prowadzenia, gdyż jest dość uparty. Oduczenie go złych nawyków bywa trudne i czasochłonne. Zaletami obu ras są wrodzona łagodność i przyjazne nastawienie do ludzi, dlatego nie sprawdzą się w roli psów stróżujących czy obronnych. Lubią dzieci i są w stosunku do nich cierpliwe. Wymagają bliskiego kontaktu z rodziną, nie powinny być izolowane od domowników, a zwłaszcza trzymane w kojcu. Golden i labrador to psy inteligentne i chętne do nauki. Potrzebują dużo ruchu, lubią pływać, sprawdzają się w psich sportach.

Maskotki z charakterem

Jakie charaktery mają yorkshire terrier i chihuahua?
Jak je żywić i pielęgnować?

Yorkshire terriery, choć wyglądają jak maskotki, mają wszystkie cechy psów z rodziny terierów – są żywe, wesołe, pełne animuszu, zadziorne i pewne siebie. Bardzo przywiązane do opiekuna, bywają zazdrosne o jego względy. Lubią mu stale towarzyszyć, co nie jest kłopotliwe, ponieważ niewielkiego yorka można zabrać z sobą właściwie wszędzie.

Szczenięta wymagają socjalizacji, nie można izolować ich od psów, ludzi czy nowych sytuacji, gdyż w przeciwnym razie, gdy dorosną, mogą zachowywać się nerwowo i histerycznie. Yorki są towarzyskie, chętnie przebywają wśród innych czworonogów, ale najlepiej dogadują się z przedstawicielami własnej rasy lub z psami większymi od siebie. Ich wrodzona czujność często objawia się nadmierną hałaśliwością, zwłaszcza gdy zostaną źle wychowane. Są aktywne i sprawne, ale wystarczy im umiarkowana ilość ruchu.

Chihuahua, podobnie jak yorki, mają duży temperament i wesołe usposobienie. Są przyjacielskie, wrażliwe, przywiązane do rodziny. Lubią być w centrum zainteresowania i chętnie przesiadują na kolanach.

Serdeczne w stosunku do wszystkich domowników, największym uczuciem darzą jednak wybraną osobę. Są odważne i pewne siebie, mimo niewielkiego wzrostu starają się bronić swojego terytorium. Najlepiej czują się w towarzystwie małych czworonogów, wobec obcych psów, nawet dużo większych od siebie, bywają zadziorne. Są ruchliwe, ale podobnie jak yorki, nie wymagają długich spacerów.

Obie rasy nie są kosztowne w utrzymaniu, choć wymagają karmy dobrej jakości, wysokoenergetycznej, najlepiej dla ras miniaturowych (dla yorków dostępna jest specjalistyczna karma). Można podawać również posiłki tradycyjne, uzupełnione preparatami wapniowo-witaminowymi. Zarówno pielęgnacja krótkowłosego, jak i długowłosego chihuahua nie jest kłopotliwa.

Wystarczy kąpiel w miarę potrzeby (np. co dwa, trzy miesiące) w szamponie dla odpowiedniego rodzaju włosa i czesanie. Pielęgnacja yorka wymaga więcej czasu. Trzeba go kąpać co dwa tygodnie w szamponie dla długiego, miękkiego włosa i nakładać balsam chroniący sierść przed kołtunieniem. Psom wystawowym zakłada się papiloty, zwilżając uprzednio włosy specjalnym olejkiem (co dwa dni należy je rozwijać i zawijać ponownie). Jeśli nie planujemy uczestnictwa w wystawach, można yorka regularnie strzyc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments