Pożółkły ze złości

fot. Shutterstock

Choroby wątroby nie są u psów rzadkością. Na szczęście przeciwko niektórym można psa zaszczepić

Psy – podobnie jak ludzie – chorują na marskość, toksyczne uszkodzenie, przewlekłe i ostre zapalenie wątroby. Stosunkowo często jednak dotyka je zakaźne zapalenie wątroby, tzw. choroba Rubartha. Wywołuje ją wirus, który atakuje całą rodzinę psowatych – oprócz psów również lisy, wilki czy kojoty. Psy chorują na nią w każdym wieku, ale najczęściej do piątego roku życia (o ile nie zostały zaszczepione przeciwko tej chorobie).

JEŚLI MA KRWAWE WYBROCZYNY
Do zakażenia wirusem wywołującym chorobę Rubartha dochodzi drogą pokarmową. Pierwsze objawy widać w ciągu 6-9 dni od momentu zakażenia. Chore psy mają temperaturę ok. 40 stopni i napięte mięśnie brzucha (dotyk sprawia im ból). Pojawiają się także zaburzenia rytmu serca, apatia, brak apetytu i zapalenie spojówek połączone z silną nadwrażliwością na światło.

Po pewnym czasie do wymienionych objawów dołączają nowe – wymioty i krwiste biegunki, niekiedy także krwiomocz. Charakterystyczne dla tej choroby są krwawe wybroczyny na widocznych błonach śluzowych. Występują też skurcze mięśni i żółtaczka. Podejmując leczenie, należy wykonać transfuzję krwi. Leczenie przyczynowe polega na podaniu surowicy, natomiast w objawowym i wspomagającym stosuje się kroplówki, środki przeciwwymiotne, przeciwkrwotoczne, usprawniające pracę wątroby oraz antybiotyki. W zapobieganiu tej chorobie największą rolę odgrywają szczepienia ochronne.

JEŚLI ZATACZA SIĘ PO JEDZENIU
Innym stosunkowo często spotykanym schorzeniem jest zespolenie wrotno-oboczne. Ma ono najczęściej charakter wrodzony. Płód w łonie matki jest połączony z łożyskiem przez naczynie krwionośne, które bezpośrednio dostarcza krew do żyły, omijając wątrobę. Po porodzie to naczynie się zamyka. Jeśli jednak tak się nie stanie, to na skutek mijania wątroby do układu krążenia przenikają substancje pokarmowe z jelit, hormony i toksyny.

Główne objawy to zahamowanie wzrostu, brak apetytu, wymioty i biegunki. Pojawiają się też zaburzenia neurologiczne – niezborność ruchowa, drgawki, ślepota. Charakterystyczne jest występowanie objawów neurologicznych mniej więcej po godzinie, dwóch od zjedzenia posiłku.

W wypadku schorzenia wrodzonego wykonuje się korygujący zabieg chirurgiczny. Rasy, które mają szczególne predyspozycje do zapadania na tę chorobę, to: owczarek niemiecki, sznaucer, yorkshire terrier, maltańczyk. Schorzenie to ujawnia się w wieku młodzieńczym i jest najczęstszym powodem tzw. encefalopatii wątrobowej.

JEŚLI JEST NIESPOKOJNY I RUCHLIWY
Do encefalopatii wątrobowej dochodzi na skutek zahamowania prawidłowych czynności wątroby. Następuje wtedy samozatruwanie się organizmu, występują objawy neurologiczne oraz zmiany psychiczne. Główne objawy towarzyszące temu schorzeniu to niepokój i wzmożona ruchliwość, przyspieszona akcja serca i przyspieszony oddech. Mogą też występować objawy niestrawności, żółtaczka, utrata wzroku, apatia, a nawet śpiączka.

Leczenie opiera się na podawaniu leków usprawniających pracę wątroby i odbudowujących jej miąższ. Często konieczne są kroplówka i specjalistyczna weterynaryjna dieta lecznicza.

JEŚLI CHUDNIE I JEST SMUTNY
Choroby spichrzeniowe wątroby polegają z kolei na gromadzeniu się miedzi. Skłonność do zapadania na nie mają m.in. dobermany i bedlington terriery. Choroba może przebiegać bezobjawowo, lecz gdy przybiera ostrą postać, pojawiają się wymioty, depresja, brak apetytu i żółtaczka. W formie przewlekłej dochodzi wodobrzusze i spadek wagi ciała. Leczenie choroby spichrzeniowej jest wieloetapowe i złożone.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments