Praca wydłuża psu życie


Średnia wieku psów przewodników wynosi 13 lat - Japończycy zbadali, jak długo żyją psy pracujące w stosunku do ich nie mających obowiązków współbraci.

Badacze zauważyli, że niewidomi często rezygnują z pomocy psa, ponieważ uważają, że taki zwierzak doświadcza stresów, a przez to żyje krócej. Jednak przedstawiciele krajowego związki fundacji zajmujących się szkoleniem psów przewodników stwierdzili, że to mit, a czworonogi te znajdują się pod lepszą opieką weterynaryjną i dlatego żyją dłużej.

Zbadali oni, w jakim wieku zmarło 413 psów przewodników w okresie od marca 1975 roku do kwietnia 2006 roku i okazało się, że średnia wyniosła 13 lat. Przy czym 17 z badanych zwierząt miało w chwili śmierci 15 lat, 68 – 14, a pięć doczekało sędziwego wieku lat 17.

Z kolei specjalista Hideki Hayashidani z tokijskiego uniwersytetu wyliczył, że średnia wieku 3239 badanych przez niego psów, które zmarły między sierpniem 2002 a lipcem 2003 roku, wyniosła 11,9 lat.

W Japonii jako przewodnicy niewidomych pracują obecnie 952 psy. Zaczynają pełnić swe obowiązki zwykle w wieku dwóch lat, a kończą pracę po 10 latach. (MC)