Przeparadowały zwierzęta


Tego jeszcze w Warszawie nie było. Paradowali różni ludzie i organizacje, ale zwierzęta zrobiły to po raz pierwszy. Konkretnie: 13 maja, w stołecznym Parku Skaryszewskim, po południu. Szły głównie psy, ale również koty, króliki i świnki morskie (te ostatnie na rękach właścicieli), a także konie pod jeźdźcami w strojach historycznych.

Wszyscy, a raczej wszystkie, przeszły główną parkową aleją od Ronda Waszyngtona do muszli koncertowej, gdzie odbył się pokaz psów policyjnych, bankiet dla zwierząt (każde dostało torebeczkę smakołyków firmy Royal Kanin, a ludzie po czekoladce). Można było także skorzystać z bezpłatnej porady weterynaryjnej, spróbować, również bezpłatnie, swoich sił w siodle, postrzelać z łuku i posłuchać barwnych opowieści Mirosława Oko – leśnika, ornitologa i sokolnika o zwyczajach i możliwościach tych pięknych, ginących ptaków. Pan Mirosław jest właścicielem 2 sokołów, których, niestety, nie mógł przyprowadzić ze sobą do Parku Skaryszewskiego, bo właśnie teraz się pierzą i muszą w spokoju siedzieć w brojlerach.
Wśród psów najokazalszym uczestnikiem parady okazała się Puma, ośmioletnia dożyca, która przyszła, bo jej pan kocha wszystkie zwierzęta i sprawia mu przyjemność uczestniczenie w takiej imprezie. A także Jessie, dziewięcioletnia przedstawicielka rasy pitbull. Jej pani chciała zobaczyć jak podopieczna radzi sobie wśród innych psów. Psich seniorów reprezentował Fuks, osiemnastoletni sznaucer – mieszaniec, znajda, a – egzotycznych gości Mibun, półtora roku, który razem ze swoim panem przyjechał z Japonii. Wśród psiej drobnicy prym wiodły: Komuszek i Komsomolczyk, 6 letnie karłowate pinczery, które przez większą część spotkania zajadle ujadały.
Najgodniej prezentowały się patrolowo – tropiące policyjne owczarki niemieckie, 4 letni Akiro i 5 letnia Surmia. Całkowicie zdyscyplinowane i posłuszne, bezbłędnie reagowały na komendy: siad, waruj, zostań i równaj. Oba po 4 miesięcznym przeszkoleniu razem ze swoimi opiekunami w Centrum Szkolenia psów Policyjnych w Sułkowicach, wytropiły już kilkunastu przestępców. Jak zapewniają ich opiekunowie, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, szkolono je nowoczesnymi metodami: bez kar, a przy pomocy nagród – smakowitych kąsków i aportów, podczas których mogą radośnie pobiegać.
Inicjatorką i animatorką imprezy była Maria Głogowska, właścicielka Galerii Art Novum w Warszawie przy Al. Waszyngtona 30, a pomogły władze Dzielnicy Praga Południe. Po paradzie w tejże galerii odbył się wernisaż wystawy o tematyce zwierzęcej. Zgromadzono na niej ponad 80 prac przeszło 20 współczesnych artystów malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Tematyka jest bardzo różna: od prac inspirowanych wczesnym malarstwem naskalnym, poprzez impresje, opowieści poetyckie, ciepłe żarty, aż po gorzkie dowcipy na temat stosunku współczesnego człowieka do zwierząt. Bohaterami są: psy, koty, konie, pojawia się: krowa, owca, kogut. Wernisaż uświetniło premierowe wykonanie koncertu na klarnet i skrzypce pt. Parada Zwierząt, który specjalnie na tę okazję napisał Michał Górczyński, młody absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. A na zakończenie odbyła się aukcja wystawionych prac, z której dochód zasili schronisko dla zwierząt w Milanówku.
Wystawę można oglądać do połowy czerwca br. pn. – ptk. godz.13 – 19, sob. 11 – 16.
(ad)