Przez psa do serca


Badanie przeprowadzone na zlecenie Amerykańskiego Związku Kynologicznego (American Kennel Club) przez Kelton Research wśród właścicieli psów w Stanach Zjednoczonych wykazało, że związki między nimi a ich pupilami bywają osobliwe. Na przykład jedna osoba na siedem badanych jest zazdrosna o psa, który należy do jej partnera lub jego partnerki.

Co ciekawe 34% spośród ankietowanych kobiet odpowiedziało pozytywnie na pytanie: „Czy gdyby mój pies był człowiekiem, mógłby być moim chłopakiem?”. Z kolei 23% mężczyzn stwierdziło, że gdyby ich suczka była kobietą, mogłaby zostać ich dziewczyną.

Prawie 90% kobiet wskazało przynajmniej jedną cechę swego psa, którą chętnie widziałyby u swego partnera, np. wciąż dobry nastrój; gotowość towarzyszenia właścicielce i przytulania się do niej; motywowanie właścicielki do uprawiania sportu. Dla mężczyzn ważne są takie zachowania psów jak: zadowolenie zarówno z przebywania w domu, jak i z wyjścia na spacer; radosne witanie właściciela, gdy ten wraca do domu; oraz to, że psy nie mają pretensji, gdy właściciel ogląda mecz.

– To jasne, że ludzie kochają psy, ale nasze badanie miało pokazać, jak bardzo ta miłość może wpływać na stosunki międzyludzkie – mówi Gail Miller, rzecznik AKC. – Psy są tak ważne dla ich właścicieli, że mogą decydować zarówno o ślubie, jak i o rozwodzie.

Pies ułatwia zawarcie znajomości w parku według 58% badanych mężczyzn i 44% kobiet, a 66% wszystkich badanych stwierdziło, że nie umówiłoby się z kimś, kto nie lubiłby ich psa. Potwierdza to aktualność i prawdziwość sceny otwierającej „101 dalmatyńczyków” Walta Disneya. Roger, właściciel dalmatyńczyka Pongo, spotyka na spacerze Anitę, właścicielkę dalmatynki Perlity – w efekcie zarówno psy, jak i młodzi się w sobie zakochują.

Badani są też zdania, że chętnie widzieliby swego psa podczas własnej ceremonii ślubnej. Sypianie z psem w jednym łóżku jest oczywiste dla 21% właścicieli czworonogów, a aż 44% z nich zgadza się na to, by pies zajmował w łóżku więcej miejsca niż oni.