Przyjaźń od 20 tys. lat


"Pies i człowiek – odwieczni przyjaciele" - pod takim hasłem odbyło się w Warszawie międzynarodowe seminarium zorganizowane przez fundację Cze-ne-ka.

W sobotę i niedzielę w warszawskim hotelu Ibis zjawili się wybitni psi specjaliści – lekarze weterynarii, dogoterapeuci, ratownicy, strażacy. Dyskutowano o niezwykłej i odwiecznej przyjaźni człowieka z psem. Mówiono m.in. o psach ratownikach – o tym, jak szukały ludzi po katastrofie budowlanej na terenie MTK w Chorzowie, i o ich trudnej codziennej pracy w straży pożarnej. Mówiono o dogoterapeutach m.in. suczce Kiarze, która pomaga dzieciom i staruszkom w Lubsku. Tak bardzo ją kochają, że jedno z dzieci napisało dla niej sto wierszy… Mówiono o psach przewodnikach pomagających osobom niepełnosprawnym.

Uczestnicy seminarium mieli też okazję zapoznać się z historią psiego gatunku. Mirek Perzyński z fundacji Cze-ne-ka przytoczył wiele ciekawostek z 20 tys. historii znajomości ludzi i psów, jak choćby tą o damach, z francuskiego dworu, które nosiły psy na rękach, by… pozbyć się pcheł ze swoich peruk.

Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Spraw Wewnętrznych Ludwik Dorn. Patronem medialnym seminarium był miesięcznik „Mój Pies”.

Konrad Piskała