Psi alergik. Jak mu pomóc?

fot. Shutterstock

Nasze psy cierpią najczęściej na alergię pokarmową, ale ta sezonowa też je dopada!

Alergia sezonowa u psa to przypadłość, której niestety nie da się wyleczyć. Natomiast podawanie pupilowi silnych leków zwalczających objawy uczulenia nie jest bezpieczne. Okresowe stosowanie sterydów może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu czworonoga, a leki przeciwalergiczne często powodują otępienie. Na szczęście istnieje kilka dodatkowych sposobów, dzięki którym psiak lepiej zniesie trudną dla niego porę roku.

Ważne! Co trzeba wiedzieć o alergii sezonowej?

  • Tym rasom szczególnie zagraża!

Alergia sezonowa może wystąpić u każdego psa, jednak najczęściej ta przypadłość dokucza owczarkom niemieckim, bokserom, bichon frise, amstaffom, bulterierom czy labradorom.

  • Jak się objawia?

Pies się drapie, trze oczy łapami, ociera się pyskiem o różne powierzchnie, gryzie i liże łapy. Może też często kichać, mieć biegunkę i wymiotować. W poważnych wypadkach miejscami traci sierść.

  • Jak ją potwierdzić?

Weterynarz wykona testy śródskórne. Wygoli kawałek skóry i wstrzyknie odrobinę potencjalnego alergenu. Potem sprawdzi, które substancje podrażniły skórę.

Unikaj kwitnącej trawy

Jeśli twój czworonóg cierpi z powodu pyłków, w trakcie wiosennego kwitnienia postaraj się zabierać go na spacery w mieście i nie pozwalaj mu wchodzić na nieskoszone trawniki.

Zaplanuj trasę

Sprawdź, gdzie rośnie wiele drzew, na które uczulony jest twój pupil, i zaplanuj trasę jak najdalej od nich. Przecieraj zwierzaka wilgotnym ręcznikiem po każdym spacerze, by usunąć z jego sierści alergeny.

Zabezpiecz psa przed owadami

W sklepach jest coraz więcej obroży i sprejów, które nie tylko zapobiegają pchłom i kleszczom, ale także odstraszają meszki i inne owady. Pamiętaj, by na sierść zwierzaka aplikować tylko produkty przeznaczone dla psów.

Postaw na suplementy

Olej z łososia, drożdże i żółtko jajka to naturalne suplementy, które regulują pracę układu odpornościowego czworonoga, wygaszają stany zapalne, wzmacniają sierść i zapobiegają podrażnieniom skóry.

Więcej na ten temat na: www.psy.pl/alergia-sezonowa-u-psow

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Dakota Świątkowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments