Psi Halloween


W Stanach Zjednoczonych w noc z 31 października na 1 listopada nie tylko dzieci i dorośli przebierają się w upiorne kostiumy. Coraz częściej na ulicach miast można spotkać czworonożne duchy, diabły albo psich Supermanów.

Gorączka Halloween zaczyna się w Stanach Zjednoczonych już z końcem wakacji. Markety, centra handlowe i małe sklepiki zapełniają się mającymi pomóc w odpowiednim celebrowaniu święta gadżetami: maskami, kostiumami, perukami, sztucznymi zębami dla wampira itp.
Od kilku lat szaleństwo nie omija również psów. W sklepach z artykułami dla zwierząt powstają specjalne działy, w których każdy może wybrać coś dla ukochanego czworonoga. Największym zainteresowaniem cieszą się pomarańczowe, pluszowe obroże, ale jest też popyt na psie kostiumy. A przebierać można do woli: od tradycyjnych strojów rogatych diabłów po kostiumy bohaterów kultowych postaci z kreskówek: Supermana, Spidermana czy Batmana.
Hitem tegorocznego Halloween jest strój pirata – znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu sklepu internetowego Brands on Sale. W pierwszej dziesiątce są też strój Zorro, wampira, a nawet Elvisa Presleya. Ceny wahają się od kilku do klikudziesięciu dolarów.

Sprzedawcy przypominają jednak klientom, by zadbali o to, aby kostiumy nie okazały się zmorą dla zwierząt. – Dobierając odpowiednie przebranie, trzeba myśleć o komforcie psa, a nie właściciela – mówi William Barron, menedżer marketu Petco w San Diego, w Kalifornii. Przed tym, aby Halloween nie przekształciło się w psi horror, przestrzegają również weterynarze. – Rozdajemy w naszych przychodniach broszurę, w której informujemy, co robić, aby Halloween nie przerodził się w koszmar. Przede wszystkim należy trzymać psy z dala od dzieci, które odwiedzają w tym dniu domy i proszą o słodycze. Nawet najłagodniejsze jamniki czy labradory nie są przyzwyczajone do wizyt tylu obcych osób jednego wieczoru – ostrzega Julie Sorenson, weterynarz z Governor Animal Clinic w San Diego. (Bartosz Soja)