Psi maraton


Ponad 1300 psów i 83 maszerów bierze udział w tegorocznym Iditarod Trade Sled Dog Race – jednym z największych i najbardziej znanych wyścigów psich zaprzęgów na świecie. Jego trasa wynosi 1770 km i wiedzie przez górskie pasma, skute lodem rzeki, gęste lasy i odludzia Alaski. To już 34. edycja tej imprezy.

Do tego niezwykłego wyścigu psie zaprzęgi wystartowały w niedzielę 5 marca z miejscowości Willow na Alasce (110 km na północ od Anchorage). Po ponad tygodniu dotrą do Nome nad Morzem Beringa. Wyścig upamiętnia wydarzenie sprzed prawie 100 lat. W 1925 roku sztafeta życia złożona z 20 zaprzęgów psów rasy alaskan malamute wyruszyła z miejscowości Nenana, by dostarczyć lekarstwa do Nome (ponad 600 km), w którym panowała wówczas epidemia błonicy. Pociągiem można je było bowiem przewieźć tylko z Anchorage do Nenana. Dzielne psy i ich poganiacze uratowali życie ponad 100 osobom – pokonali dystans dzielący te dwie miejscowości w pięć i pół dnia.
W tym roku zwycięzca Iditarod otrzyma 69 tys. dolarów i samochód pikap wart prawie 45 tys. dolarów. Wśród pierwszych 30 załóg, które dotrą na metę, rozdzielonych zostanie 795 tys. dolarów. W tegorocznych zmaganiach biorą m.in. udział Martin Buser – czterokrotny zwycięzca wyścigów, do którego równocześnie należy rekord prędkości (8 dni, 22 godziny i 46 minut), Rock Swenson, pięciokrotny zwycięzca trasy, a także Norweg Bjornar Andersen (zięć ubiegłorocznego zwycięzcy Roberta Sorlie), który w 2005 roku zajął czwarte miejsce – to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek osiągnął maszer biorący pierwszy raz udział w wyścigu. (MC)