Psia sprawa w Tarnowskich Górach


Czy właściciele psów muszą akceptować nieżyciowe przepisy dotyczące ich zwierząt uchwalane przez bezdusznych urzędników? Przykład mieszkańców Tarnowskich Gór pokazuje, że nie.

W „Gazecie Wyborczej” można dziś przeczytać o tarnogórskich internautach, którzy od kilku miesięcy toczyli z urzędnikami batalię o stworzenie psich toalet. W ramach akcji „Psia sprawa” napisali petycję do władz, zebrali kilkaset podpisów mieszkańców. Swój pomysł reklamowali na plakatach i w lecznicach dla zwierząt, restauracjach i sklepach zoologicznych. – Na koniec zorganizowaliśmy happening. Zabraliśmy nasze psy i odwiedziliśmy z nimi gabinet przewodniczącego rady miasta. Wygląda na to, że podziałało – mówi Katarzyna Stotko, organizatorka akcji.

Urzędnicy nie mieli wyjścia, wniosek protestujących trafił pod obrady rady miejskiej. Okazało się, że można znieść podatek od posiadania psa przygarniętego ze schroniska, wyznaczyć miejsca, gdzie czworonogi mogą biegać bez smyczy, oraz ustawić na ulicach pojemniki na psie odchody. Jest ich na razie dziesięć. Będą codziennie opróżniane. Na ich obsługę i wywóz nieczystości miasto wyda do końca roku 20 tys. zł.