Psie miasteczka w polskich miastach


W sześciu polskich miastach odbędą się tego lata imprezy z cyklu „Z psem za pan brat” – to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest promocja odpowiedzialnej opieki nad psami i prawidłowej ich pielęgnacji.

W Łodzi (11.06), Gdynii (25.06), Poznaniu (9.07), Krakowie (23.07), Katowicach (27.08) i Warszawie (17.09) powstaną „Psie miasteczka”, a w nich w mobilnych klinikach weterynaryjnych będzie można za darmo uzyskać porady specjalistów od zdrowia, żywienia i pielęgnacji psów, dowiedzieć się, dokądmożna zabrać swojego pupila na wakacje. Ponadto odbędą się pokazy tresury psów i prezentacje psich sportów, a także będzie możliwość adoptowania zwierząt z miejscowego schroniska. Przewidziano też specjalne zabawy i konkursy dla dzieci. Imprezy poprowadzi Agata Młynarska.

Celem akcji jest zmiana zachowań Polaków, jeśli chodzi o opiekę nad psami. Jak bowiem wykazały badania zrealizowane przez TNS OBOP z wiedzą rodaków na ten temat nie jest najlepiej – większość nie zdaje sobie sprawy z potrzeb zwierząt domowych. Ponad połowa ankietowanych zaledwie raz do roku (głównie przy okazji szczepień) chodzi z psem do weterynarza, aż 47 proc. w ogóle nie wychodzi z czworonogami na spacery, jedna trzecia badanych karmi psy swoim, ludzkim jedzeniem. Jednocześnie dla większości właścicieli głównym źródłem wiedzy o opiece nad psem jest właśnie ów rzadko odwiedzany weterynarz.

Sponsorem strategicznym akcji jest marka Pedigree, partnerami społecznymi Stowarzyszenie na Rzecz Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami Domowymi oraz Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Partnerem medialnym jest m.in. miesięcznik „Mój Pies”. (TJ)