Psie zaprzęgi ścigały się w Bieszczadach


W sobotę 28 stycznia rozegrane zostały 5. jubileuszowe Wyścigi Psich Zaprzęgów Śladem Niedźwiedzia w miejscowości Przysłup k/Cisnej w Bieszczadach.

Odbywały się w ramach Międzynarodowego Pucharu Polski. Planowane na dwa dni zawody z powodu tragedii, która wydarzyła się w katowickiej hali targowej, zostały skrócone i odbywały się tylko w sobotę. Komisarzem zawodów był Tomasz Kudełka.

Już w piątek 27 stycznia bieszczadzkie drogi zapełniły się pojazdami z przyczepami, którymi do Oberży Biesisko zmierzali maszerzy z rodzinami i swoimi psami. W sobotę rano zaczęły się zawody w 13 kategoriach (zależnie od rasy psów i ich liczby w zaprzegu). Wśród psów zaprzęgowych można było m.in. podziwiać: wesołe samojedy, wytrzymałe alaskan malamute, niezależne psy grenlandzkie i oczywiście zwane „ekspresami północy” syberian husky.

W niedzielę 29 stycznia żaden zaprzęg nie wybiegł na trasę w ramach wyścigów. Wyniki zaprzęgów zostały policzone na podstawie osiągnięć z pierwszego dnia zawodów. O 10.30 odbyło się wręczenie pucharów (wyniki w poszczególnych klasach zobacz na www.husky.net.pl).

Małgorzata Zalewska | fot. Piotr Sito