Psitul mnie jestem grzecznym psem


W miniony weekend dziewięć psów z zabrzańskiego schroniska dla zwierząt Psitul mnie zdawało egzamin, który pozwalał im uzyskać tytuł i dyplom „Grzecznego psa”.

Fester, Benson, Uran, Nika, Otto, Pako, Sombra, Tara, Tuptuś pokazywały, czego się nauczyły przez trzy miesiące pod okiem swoich opiekunek wolontariuszek. Był test z chodzenia przy nodze, pozostawania na miejscu, podawania łapy, a nawet z przybijania piątki. Nie wszystkie te czynności udało im się zaprezentować w sposób doskonały – obecność dużej liczby ludzi podziałała bowiem rozpraszająco. – Najważniejszym celem nie było jednak nauczenie zwierzaków wielu komend czy sztuczek, lecz pokazanie, że potrafią pracować z ludźmi – wyjaśnia Alicja Duda, trenerka z Ośrodka Szkolenia Psów Pastel. – Ludzie często boją się kłopotów ze schroniskowymi czworonogami z przeszłością – tłumaczy Danuta Mikusz-Oślizło, prezes schroniska dla zwierząt Psitul mnie. – Teraz nie tylko te dziewięć przeszkolonych psiaków będzie miało większą szansę znaleźć domy, ale będą one też stanowiły żywą reklamę innych naszych zwierzaków, zwłaszcza że szkolenia mają się odbywać cyklicznie.
Zabrzańska akcja „Daj mi szansę” to kolejna już w Polsce inicjatywa mająca na celu zwiększenie szans na adopcję zwierzaków schroniskowych. Do ośrodka Pastel zgłaszało się dużo osób, które adoptowały psy ze schroniska i miały z nimi problemy wychowawcze. Pomysł, by szkolić psy już podczas pobytu w schronisku, zrodził się w głowach Alicji Dudy i Danuty Mikusz-Oślizło podczas odbywającej się w październiku ubiegłego roku akcji „Zakątek zwierzątek”.

Magdalena Ciszewska | fot. Janusz Szewczyk