Psy i koty są do kochania


Komisja Europejska proponuje wprowadzenie na terenie UE całkowitego zakazu sprowadzania skór psów i kotów i handlu nimi oraz hodowania tych zwierząt z przeznaczeniem na futro.

– Europejscy konsumenci uważają, że nie do zaakceptowania jest hodowanie psów i kotów na futro. Nie chcą też produktów zawierających takie futro na europejskim rynku – tłumaczył inicjatywę komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu. Przypomniał, że na rynki niektórych krajów UE trafiły pluszowe zabawki albo ubrania, do których uszycia wykorzystano psie i kocie futra. – Producenci nie chwalą się, że używają kocich i psich futer. Klienci kupują tego rodzaju produkty, nawet o tym nie wiedząc – powiedział komisarz.
Kyprianu przyznał jednocześnie, że w obecnie w Europie nie istnieje zjawisko hodowania psów i kotów na futro. Jeśli zaś takie futra trafiają na europejski rynek, to pochodzą z krajów azjatyckich, gdzie są specjalne hodowle.

Nad przestrzeganiem zakazu mają czuwać służby celne krajów członkowskich. Będą one musiały opracować metody wykrywania zabronionych futer (np. poprzez analizę DNA) na granicach i blokować ich import.