Psy i koty w kryzysie

Do domu wystawionego na licytację wchodzi przedstawiciel agencji handlu nieruchomościami – w spiżarni znajduje głodne i spragnione koty. To najlepszy dowód, że kryzys ekonomiczny w Stanach Zjednoczonych dotknął także czworonogi.

Pracownicy schronisk dla psów odbierają po kilkadziesiąt telefonów od osób chcących oddać swe zwierzaki. Często po drugiej stronie słuchawki słyszą płacz. Ten, kto dzwoni, nie chce się rozstać ze swoim pupilem, ale nie ma środków na jego wyżywienie czy leczenie. Toteż wiele organizacji – wśród nich Poor Paws – stara się uzyskiwać środki na żywność i opiekę weterynaryjną dla zwierząt, których właściciele nie są sobie w stanie z tym poradzić.
Schroniska zaczynają pękać w szwach. Dzieje się tak również dlatego, że coraz więcej ludzi traci domy, które kupili na kredyt. W efekcie muszą się przenosić do mieszkań na osiedlach, a tam często przepisy nie zezwalają na trzymanie czworonogów.
Ten medal ma jednak i drugą stronę – rynek produktów dla zwierząt w Stanach Zjednoczonych ma na koniec roku osiągnąć wartość 43,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 6 proc. w stosunku do roku ubiegłego. MC