Psy na wiosnę i jesień - Psy.pl - mamy nosa!

Psy na wiosnę i jesień

Wybierając psa, trzeba wziąć pod uwagę także wiek jego przyszłego właściciela. W tym wypadku szczególnie trzeba mierzyć zamiary na siły!

Kiedy wybieramy psa dla rodziny z dziećmi, zazwyczaj największy nacisk kładziemy na to, by nie okazywał agresji wobec ludzi ani zwierząt. To słuszne podejście, jednak takie kryterium nie jest wystarczające.

Wiosenne suczki
Pies towarzyszący rodzinie z dziećmi bywa na co dzień poddawany próbom nie mniejszym niż zwierzak pracujący. Czworonóg rodzinny odbiera codziennie znacznie więcej sygnałów z otoczenia niż taki, który mieszka z osobą samotną. Zwierzęta o słabszej psychice mogą to źle znosić. W większości przypadków lepiej sprawdzają się w roli psa rodzinnego suki. Sporo problemów mogą stwarzać psy pasterskie z uwagi na skłonność do zaganiania, a nawet podgryzania wszystkiego, co biega. Czworonogi ras obronnych, np. rottweiler czy owczarek niemiecki, nadają się do roli psa rodzinnego tylko pod warunkiem, że zostaną doskonale wyszkolone.

Jesienne maluszki
Osoby starsze zdecydowanie mogą mieć czworonoga. Nie polecamy im jednak psów ras pracujących, pasterskich, obronnych czy myśliwskich. Niektóre z proponowanych przez nas ras (patrz ramka) wymagają pieczołowitej pielęgnacji, jednak nie powinno to być przeszkodą – emeryt ma przecież zwykle sporo wolnego czasu. Dobrze, by pies starszej osoby odznaczał się nieprzeciętną inteligencją i zdolnością do komunikowania się z człowiekiem – rasy, które polecamy, mają te cechy.
W roli psów na jesień życia często sprawdzają się mieszańce, a także starsze czworonogi wzięte ze schroniska. Wybór takiego zwierzaka wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji o adopcji przyszły właściciel powinien poznać go najlepiej jak to możliwe.

JAKI POWINIEN BYĆ?
Pies dla dzieci
– mały lub średni
– łagodny
– o średnim temperamencie
– skłonny do zabawy
– łatwy do szkolenia
– odporny na ból i hałas

Pies dla osób starszych
– mały lub średni
– łagodny
– o małym lub średnim temperamencie
– o niewielkiej sile fizycznej
– potrzebujący mało ruchu

RASY DLA NAJMŁODSZYCH I NAJSTARSZYCH:
Rodzinom z dziećmi polecamy: owczarka szetlandzkiego, cavalier King Charles spaniela, papillona, golden retrievera, labrador retrievera
Nie polecamy: shar peia, akity, american staffordshire terriera, owczarka kaukaskiego, dalmatyńczyka

Starszym osobom doradzamy: yorkshire terriera, west highland white terriera, shih tzu, bolończyka, maltańczyka
Nie radzimy: owczarka niemieckiego, dobermana, border collie, doga niemieckiego

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *