Tylko około 30 proc. DNA oryginalnych amerykańskich psów wiąże je z pobratymcami z Europy, stwierdził Savolainen i jego koledzy. Zbadali DNA amerykańskiego psa eskimoskiego, psa Inuitów, psa grenlandzkiego, alaskan malamute, chihuahuy, nagiego psa meksykańskiego, nagiego psa peruwiańskiego i u wszystkich – poza alaskan malamute, którego wyniki były wątpliwe – znaleźli dowody na ich prekolumbijskie pochodzenie.
Okazało się, że to nie legenda, iż chihuahua ma swych przodków wśród starożytnych psów żyjących na terenie Meksyku. Z kolei pierwotny wolno żyjący pies z Karoliny Południowej ma azjatyckie korzenie, wiele łączy go z indyjskimi psami zwanymi pariasami podobnie jak najniższa kasta w społeczeństwie indyjskim.
Udomowienie psa nastąpiło – według aktualnych badań – w Azji ponad 30 tys. lat temu, w Ameryce archeolodzy odnaleźli szczątki psa domowego sprzed 10 tys. lat. Większość badaczy uważa, że dotarł on do Ameryki z Azji przez Cieśninę Beringa wraz z pierwszymi osadnikami.
>>> Więcej o udomowieniu psa i wcześniejszych badaniach Savolainena przeczytaj tutaj <<<
Savolainen i współpracownicy wykorzystali do swych badań próbki DNA pobrane od psów rasowych należących do amerykańskiego związku kynologicznego i porównali je z DNA psów pochodzących z Azji, Europy i Afryki oraz starożytnymi próbkami z terenów Meksyku, Boliwii i Peru. Analizowali też próbki pochodzące od wolno żyjących psów z Karoliny Południowej. MC