Psy w szpitalach


Czworonożni terapeuci (głównie golden retrievery i labradory) z fundacji Przyjaciel wraz z wolontariuszami z fundacji „Dr Clown” odwiedzają chore dzieci w szpitalach.

Dwie fundacje – Przyjaciel i Dr Clown – których głównym celem jest prowadzenie zajęć terapeutycznych z chorymi dziećmi przygotowały program odwiedzin wolontariuszy wraz z psami w szpitalach. Hasłem programu jest przesłanie do dzieci: „Pamiętajmy śmiech, a nie kroplówkę”. Akcja „Przyjaciel Pies i Dr Clown w szpitalu” będzie trwać przez cały rok – do końca kwietnia 2006 roku. Pierwszym szpitalem, który został włączony w akcję jest szpital Kliniczny Akademii Medycznej przy ul. Litewskiej w Warszawie. – Dziecko w szpitalu znajduje się w wyjątkowej sytuacji. Bardzo często nie rozumie dlaczego zostało oderwane od rodziców i narażone na bolesne zabiegi; czuje się samotne i opuszczone – mówi Nina Bekasiewicz, prezes Fundacji Przyjaciel. Wolontariusze i psy mają złagodzić wszelkie przykre doznania oraz stres dzieci związany z pobytem w szpitalu.

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaciel, która zajmuje się popularyzacją dogoterapii działa od 2002 roku. Z jej pomocy skorzystało już ponad 300 dzieci.