Psy z katedry

W Troyes, dawnej stolicy Szampanii, na fasadzie katedry i kościołów St. Urbain i St. Nizier chyba największą uwagę przyciągają kamienne psy. Jest ich tam mnóstwo i występują w różnych ujęciach, niektóre sportretowano naturalistycznie w całej psiej postaci

Jest ich tam mnóstwo i występują w różnych ujęciach, niektóre sportretowano naturalistycznie w całej psiej postaci, inne w półpostaci, w niektórych przypadkach oglądamy tylko same pyski. Psy są nie tylko ozdobą budowli, podobnie jak rzeźbione portale, rozety, wimpergi, czy pinakle, ale pełnią również istotną funkcję użytkową: odprowadzają wodę deszczową możliwie najdalej od murów świątyni.

Ponieważ z ich paszcz wytryska woda, nazwano je – w niezbyt wytworny sposób – rzygaczami (gargulcami). W Troyes najbardziej pobudzają wyobraźnię psy skrzydlate, sprawiające wrażenie, jakby zrywały się do lotu. W sąsiadującym z katedrą lapidarium, na zgromadzonych tam kapitelach i zwornikach również widnieją psy. Te z kolei gonią się, lub wyrywają sobie kości. Tak wielkie zainteresowanie postacią psa jest rzadkością w średniowiecznej sztuce dekoracyjnej, najczęściej bowiem rzygacze otrzymywały kształty demonów, chimer, smoków, czy gryfów (najsłynniejsze z paryskiej Notre Dame).

W średniowieczu człowiek żył w świecie symboli, pełnym ukrytych sensów, które należało umieć odczytać. W symbolicznym alfabecie natury ryba nie była jedynie rybą, a wąż wężem, zwłaszcza jeśli ich figury widniały na murach świątyń – tam stawały się znakami treści wyższych. Pies od dawna pełnił rolę zwierzęcia symbolicznego. W antycznej Grecji psią podobiznę umieszczano na progu domu dla obrony przed wtargnięciem zła. Ten pozytywny wizerunek psa przejęło od antyku chrześcijaństwo, upatrujące w tym zwierzęciu obraz żarliwego kaznodziei i wiernego obrońcy świątyni. Obecność psich figur w wystroju rzeźbiarskim katedry w Troyes jest więc całkowicie uzasadniona. Nie jest do końca pewne, kto wyrzeźbił wszystkie te psy, ani kto je rozmieścił na kolejnych, wznoszących się w górę poziomach tak wysoko, że z trudem można wypatrzeć charakterystyczne sylwetki na tle nieba. Musieli to jednak być lokalni artyści, gdyż w mieście działał silny ośrodek artystyczny. Katedra jest dziełem zbiorowym, ludzie średniowiecza sądzili bowiem, że podkreślając swoją indywidualność i talent grzeszą pychą.