Pudel duży – Elegant z duszą sportowca

Pudel duży, zwany czasem królewskim, łączy piękno i harmonię budowy z dużą inteligencją

Istnieje opinia, że pudle są głupie, tymczasem jest to jedna z najbardziej inteligentnych psich ras. Być może to sposób strzyżenia w oczach wielu „robi z psa idiotę”. Tymczasem fryzura pudla ma uzasadnienie historyczne.

Lew, federał lub szynszyla
Pudle są rasą bardzo starą, psy w tym typie były znane już w starożytności. Nie wiadomo, jak rasa powstała ani skąd pochodzi. Oficjalnie została uznana za francuską, ale przyznają się do niej także Niemcy. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „pudeln”, co znaczy „pluskać się”. Bliskimi krewnymi pudli są portugalskie i hiszpańskie psy wodne oraz barbety.
Przez wieki pudle były przede wszystkim psami myśliwskimi. Aportowały z wody złapane w pułapki lub ustrzelone ptactwo. Aby ułatwić im swobodne pływanie, strzyżono im zad i tylne łapy, natomiast dla ochrony przed zimnem pozostawiano sierść na klatce piersiowej, nerkach i stawach. Taka fryzura „na lwa” jest jedną z kilku dopuszczanych na wystawach. Jeśli jednak nie podoba nam się taki sposób strzyżenia, a chcemy naszego psa wystawiać, możemy ostrzyc go np. na „federała” lub „szynszylę”. Oczywiście strzyżenie powinien wykonać fachowiec.

Od cyrku
Pudel nie linieje, jednak jego szata wymaga pielęgnacji – trzeba go czesać co kilka dni, w przeciwnym razie szybko się sfilcuje. Strzyc pudla powinno się co dwa-trzy miesiące. Gdybyśmy ostrzygli pudla na krótko, wyłoni się harmonijnie zbudowane zwierzę, zgrabne i zwinne.
Najmniejszy z pudli, toy, przypomina zabawkę. Nieco większy jest pudel miniaturowy. Różni je właściwie tylko wielkość. Te żywe, wesołe pieski z racji swoich rozmiarów dobrze czują się nawet w małym mieszkaniu. Niestety, często bywają szczekliwe. Nieco spokojniej zachowuje się pudel średni.
Pudel duży jest z całej czwórki najbardziej dystyngowany. Pod względem charakteru przypomina nieco sznaucera. Może być nieufny wobec obcych i potrafi pilnować swojego terenu. Jest inteligentny, szybko i chętnie się uczy. Nie bez przyczyny pudle od wieków występowały z wędrownymi kuglarzami i w cyrkach.

… do obedience
W obedience i IPO Pudel mocno przywiązuje się do właściciela, źle znosi zamknięcie w kojcu. Lubi także towarzystwo innych psów i kotów.
Za granicą pudle duże dość często startują w zawodach posłuszeństwa. Nie są tak dynamiczne, jak niektóre owczarki, ale za to bardzo dokładne. Niektóre pudle szkoli się także do IPO.
W Polsce jest tylko kilka hodowli pudli dużych czarnych i jedna hodowla pudli dużych morelowych. Prawdopodobnie nie ma u nas ani jednego pudla dużego brązowego lub srebrnego.
Za pomoc dziękujemy Małgorzacie Mice i Magdalenie Urban
Pudel duży IX gr. FCI – psy ozdobne i do towarzystwa

Kraj pochodzenia: Francja
Charakter: bardzo wierny i oddany człowiekowi; w stosunku do obcych zwykle łagodny, ale może być nieufny; łatwo się uczy i chętnie wykonuje polecenia
Wielkość: 45-60 cm (+/- 2 cm)
Waga: nie sprecyzowana we wzorcu, ok. 18-32 kg.
Szata: bardzo obfita, włos miękki, wełnisty, elastyczny, z naturalną tendencją do skręcania się. Dopuszczalna jest również szata sznurowa (jak u komondora) – obecnie bardzo rzadka
Maść: czarna, biała, brązowa, morelowa lub srebrna (szara) Długość życia: 11-14 lat Podatność na szkolenie: bardzo duża
Aktywność: umiarkowana Koszty utrzymania: 120-150 zł miesięcznie Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, szczenię trzeba wcześniej zamówić
Cena psa z rodowodem: 1000-2500 zł

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników