Pytania z forum - Psy.pl - mamy nosa!

Pytania z forum

Co zrobić, aby pies wykonywał komendę, nie widząc smakołyku? Czy w upały należy psa ostrzyc krótko? Jak podać psu tabletkę? Dlaczego psy szczekają na listonosza?

Co zrobić, aby pies wykonywał komendę, nie widząc smakołyku?

Jeśli pies nie chce współpracować, gdy nie widzi smakołyku, oznacza to, że prawdopodobnie traktowaliśmy smakołyk jak łapówkę, a nie jak nagrodę. To najczęstszy błąd początkujących nauczycieli psów. Nagroda nie powinna być widoczna. Pies nigdy nie może być pewien, że ją dostanie. Nagroda ma być niespodzianką: czasem smakołykiem, kiedy indziej zabawką, pieszczotą czy dodatkowym spacerem… Może nią być wszystko, co pies lubi. Skoro więc nasz czworonóg nie chce np. przyjść na zawołanie, jeśli nie widzi smakołyku w dłoni, trzeba zachęcić go do tego w inny sposób – odbiegając, kucając, udając, że znalazło się coś interesującego, a nawet… kopiąc dołek – i dopiero gdy podejdzie, podać mu wyjętą z kieszeni nagrodę. (Maria Kuncewicz)

Czy w upały należy psa ostrzyc krótko?
Jeśli jest to pies, dla którego w przyszłości nie przewidujemy kariery wystawowej, to skrócenie włosa jest zalecane. Należy jednak pamiętać, że sierść w pewnym stopniu chroni przed słońcem. Dlatego nawet w największe upały nie należy strzyc psa do skóry. Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia lub nawet poparzenia. Pamiętajmy również o tym, że podczas upałów zwykle wydłuża się czas oczekiwania na wizytę u psiego fryzjera. Nie zawsze zatem uda się z dnia na dzień pozbawić naszego psiaka ciepłego futra. Aby doraźnie ulżyć zarośniętemu pupilowi, podczas upałów możemy okrywać go mokrymi ręcznikami. Poza odpowiednio ostrzyżoną sierścią ważna jest taka organizacja dnia, aby niepotrzebnie nie narażać psa na długotrwałe działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Starajmy się nie wyprowadzać czworonoga w południe, a na dłuższe spacery wybierajmy się rano i wieczorem. (Ewa Grabowska)

Jak podać psu tabletkę?
Zwykle wystarczy umieścić tabletkę w kawałku pasztetu, wędliny czy choćby posmarować ją masłem. Niektóre psy próbują jednak oszukać właściciela: zjeść wędlinę, a tabletkę wypluć. Musimy wtedy zaaplikować ją w inny sposób. Jeśli pies jest zrównoważony, nie powinno to być zbyt kłopotliwe. Jedną ręką chwytamy od góry za szczękę tak, aby górne fafle (policzki) znalazły się między palcami naszej dłoni a jego zębami. Następnie kciukiem drugiej dłoni, naciskając na siekacze żuchwy, rozwieramy maksymalnie jamę ustną. Staramy się umieścić tabletkę u nasady języka, tzn. jak najbliżej gardła. Wycofujemy dłoń, którą włożyliśmy tabletkę, i puszczamy fafle. Wtedy pies sam zamyka pysk, a my obejmujemy go dłonią, nie pozwalając na otwarcie. Można też lekko dmuchnąć mu w nos, a potem – przy wciąż zamkniętym pyszczku – masować przez chwilę szyję w okolicy gardła. W wypadku strachliwego i niespokojnego psa nie obejdzie się jednak bez pomocnika, który go przytrzyma. Jedną ręką otoczy szyję zwierzęcia – unieruchamiając i podnosząc jednocześnie jego głowę – a drugą zablokuje zad. (lek. wet. Artur Dobrzyński)

Dlaczego psy szczekają na listonosza?
D ość łatwo znaleźć na to wytłumaczenie. Po pierwsze, nie zdarza się na co dzień, żeby listonosz – w trakcie pracy – wpadł na herbatę i posiedział na tyle długo, aby pies przestał na niego szczekać, a być może nawet przyniósł mu zabawkę. Zwykle dzieje się tak, że puka czy naciska dzwonek, pies oczywiście szczeka, na co listonosz – często przez zaledwie uchylone drzwi – podaje przesyłkę i… ucieka. Dał się przegonić, nawet nie przekroczył granic bronionego obszaru! Terytorialne zachowanie zwierzęcia przyniosło oczekiwane efekty i w ten sposób zostało nagrodzone. Co więcej, całe zajście było prawdopodobnie dla psa przyjemne, ponieważ stwierdzono, że
emocje związane z agresywnym pobudzeniem mają charakter wzmocnienia pozytywnego. Wreszcie, listonosze zwykle boją się psów – i to nie bez powodu. Przecież one zawsze na nich szczekają, często próbują ugryźć, a niektórym się to udaje. Okazując strach (psu wystarczą bardzo subtelne jego objawy), utwierdzają zwierzę w przekonaniu, że osiągnęło cel: nie wpuściło intruza na terytorium lub – w wypadku psa, który boi się ludzi – po prostu nie wpuściło go do bezpiecznego schronienia. I w ten sposób koło się zamyka. Jeśli w dodatku właściciel, otwierając drzwi, trzyma rozeźlonego zwierzaka za obrożę – dając mu wsparcie i poczucie działania w zespole – pies szybko zaczyna wykazywać imponujące pobudzenie. Nie ma wątpliwości, że następnym razem zrobi na listonoszu jeszcze większe wrażenie! (Joanna Iracka)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *