Pytania z forum - Psy.pl - mamy nosa!

Pytania z forum

Półroczna suka gromadzi zabawki na posłaniu - czy w tym wieku może to być ciąża urojona? Korepetycje z psiej anatomii Czy psie i kocie grupy krwi mają związek z rasą?

Urojona ciąża lub… nuda

Półroczna suka gromadzi zabawki na posłaniu, czy w tym wieku może to być ciąża urojona?

Psy małych ras dojrzewają szybciej, więc ciąża urojona może wystąpić już u półrocznej suki. U suk ras większych w wieku 6 miesięcy urojona ciąża jest raczej mało prawdopodobna. Musi ją bowiem poprzedzać cieczka. W przypadku ciąży urojonej po zakończeniu rui zmienia się nie tylko wygląd suki (powiększają się sutki), lecz i zachowanie. Staje się leniwa, traci zainteresowanie zabawą i szkoleniem. Przejawia za to większe niż zwykle skłonności do pieszczot, nadstawia do głaskania podbrzusze, ponieważ w gruczołach mlecznych zaczyna gromadzić się pokarm.

Najczęściej ciąży urojonej towarzyszy zbieranie i pilnowanie zabawek, które są dla suki substytutem szczeniąt, dlatego otacza je szczególną troską, liże lub nosi w pysku z miejsca na miejsce. Czasami dochodzi do urojonego porodu, po którym suka dostrzega, że zabawki nie są jej dziećmi i stopniowo traci dla nich zainteresowanie. Występowanie ciąży urojonej zależy od wrodzonych predyspozycji, trybu życia, diety – najczęściej występuje u suk znudzonych i przekarmionych. Aby jej zapobiec, należy zapewnić suce jak najwięcej ruchu, a po cieczce zastosować niskokaloryczną dietę.

W razie wystąpienia objawów urojonej ciąży, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zastosuje on środki farmakologiczne, które zminimalizują objawy. Jeśli suka ma skłonności do ciąży urojonej, nie należy jej po rui głaskać po brzuchu ani kupować jej zabawek wydających dźwięki przypominające popiskiwanie szczeniąt. Suka, która nie miała jeszcze cieczki, a gromadzi zabawki, prawdopodobnie robi to z innych powodów. Motywem jej postępowania może być dominujący charakter, który każe jej rywalizować o rzeczy z resztą rodziny, lub po prostu nuda, brak ruchu, szkolenia, życiowych wyzwań. Być może ma zbyt dużo zabawek, toteż przyzwyczaiła się do wielu rzeczy na posłaniu. (Adam Zaremba-Czereyski)

Korepetycje z psiej anatomii
Wysokość psa mierzy się w kłębie – co to za część ciała?

Kłąb to najwyższy punkt grzbietu psa. Wyznaczają go górne krawędzie łopatek, wyrostki kolczyste kręgów piersiowych kręgosłupa i pokrywające je mięśnie. Tuż przed kłębem szyja łączy się z tułowiem. We wzorcach ras można też spotkać inne określenia specyficzne dla psiej budowy.
Stop to przełom czołowo-nosowy – obszar między oczami psa.
Kufa to fachowe określenie pyska, a fafle – górnych warg psa.
Wprawdzie wszystkie ssaki są zbudowane podobnie, ale u niektórych gatunków pewne kości zanikły w toku ewolucji. Na przykład psy nie posiadają obojczyków – nie są im one potrzebne, ponieważ ich kończyny przednie poruszają się tylko w przód i w tył, a nie wyginają na boki. Różnice są też w nazewnictwie, np. odpowiednikiem naszego przedramienia jest u psa podramię – znajduje się ono bowiem pod ramieniem.

Psy inaczej się też poruszają – nie na całych stopach, jak my, lecz na palcach. (Urszula Charytonik)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *