Rasy świata: nieorientalny japończyk - szpic japoński - Psy.pl - mamy nosa!

Rasy świata: nieorientalny japończyk – szpic japoński

Przodkowie szpiców japońskich pochodzili z trzech kontynentów. Również dziś poszczególne typy tej rasy różnią się między sobą.

Na temat pochodzenia szpiców japońskich wysuwa się kilka hipotez. Według jednej z nich, wywodzą się one od szpiców niemieckich importowanych do Japonii w okresie międzywojennym. Japończycy podkreślają jednak, że brak dowodów potwierdzających tę hipotezę. Ich zdaniem, białe szpice przybyły do Japonii z Ameryki Północnej – były to psy rasy american eskimo. Jeszcze inne białe szpice dotarły na Wyspy Japońskie ze wschodniej Syberii podczas japońskiej okupacji Mandżurii na początku XX wieku. Były wśród nich małe białe łajki towarzyszące rosyjskim emigrantom po rewolucji październikowej.

Wśród przodków szpica japońskiego można więc prawdopodobnie znaleźć następujące rasy: małe białe łajki syberyjskie (przypuszczalnie spokrewnione z samojedami), amerykańskie eskimo oraz – choć Japończycy temu zaprzeczają – białe szpice niemieckie. Warto tu zauważyć, że psy rasy american eskimo również mają europejskie korzenie. Jedno jest pewne: szpice japońskie nie są spokrewnione z typowo orientalnymi rasami japońskimi, takimi jak shiba czy akita. Również pod względem cech psychicznych nie przypominają szpiców orientalnych.

TOWARZYSZ I STRÓŻ
W 1921 roku po raz pierwszy pokazano szpice japońskie na wystawie w Tokio. W latach 1925-1936 importowano białe szpice z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii i Chin w celu ulepszenia rasy. Hodowcy dążyli do uzyskania psów mniejszych niż rasy wyjściowe. W 1948 roku Japoński Związek Kynologiczny sformułował wzorzec, obowiązujący do dziś.

W obrębie rasy występują jednak odmiany, różniące się wyglądem i charakterem. Psy w typie Hi-Crown są spokojne i zrównoważone, przyjazne i ufne w stosunku do obcych, komunikatywne, wesołe i serdeczne. Podobnie jak ludzi traktują obce psy, nie okazują im wrogości ani nieufności. Są otwarte i chętne do zabawy. Inteligentne, szybko się uczą i łatwo je wychować. Sprawdzają się jako psy do towarzystwa.

Psy w typie Lassie są żywiołowe i czujne. Ostrzegają o zbliżaniu się intruzów oraz informują o powrocie domowników głośnym szczekaniem. Dobrze wywiązują się z roli stróża. W porównaniu z Hi-Crown są ostrożne i nieufne wobec ludzi i psów, których nie znają. Bywają dominujące w stosunku do innych czworonogów, jednak właścicielowi – podobnie jak psy w typie Hi-Crown – podporządkowują się i są wierne.

DLA DZIECKA I DZIADKA
Szpice japońskie lubią konkurować z innymi czworonogami, na przykład w pogoni za piłeczką. Szybkie i zwinne, świetnie sprawdzają się w agility. Zamiłowanie do aktywności nie oznacza jednak, że potrzebny jest im intensywny trening – zazwyczaj wystarczy po prostu zwykły spacer.

Mają natomiast ogromną potrzebę bycia blisko właściciela. Korzystają z każdej okazji, by się do niego przytulić i upomnieć o pieszczoty. Chętnie bawią się z dziećmi i wykazują przy tym dużą delikatność, są również ulubieńcami starszych osób.

Chociaż sprawiają wrażenie filigranowych, są silne i odporne. Jeśli chodzi o wady genetyczne, najczęściej spotyka się zły zgryz. Poza Japonią największą popularnością rasa cieszy się w Szwecji i Finlandii. Lubiana jest także w Danii i we Włoszech. Do Polski pierwsza – i jak dotąd jedyna – para trafiła w 1998 roku. Niestety, nie dochowała się potomstwa.

 

SZPIC JAPOŃSKI, V grupa FCI – szpice i psy w typie pierwotnym

Kraj pochodzenia: Japonia

Charakter: psy w typie Hi-Crown są spokojne, zrównoważone, wesołe, przyjacielskie w stosunku do obcych ludzi i innych czworonogów, natomiast psy w typie Lassie – żywiołowe, czujne, nieufne w stosunku do obcych, stosunkowo dużo szczekają; oba typy mają dobry kontakt z właścicielem, są inteligentne i podatne na szkolenie

Wielkość: psy 30-38 cm, suki są mniejsze

Waga: psy 6-7,5 kg, suki 5-6,5 kg

Szata: dwuwarstwowa: włos okrywowy prosty i sterczący, podszerstek krótki, miękki i gęsty; pysk, uszy i kończyny z przodu pokryte krótkim włosem, reszta ciała – włosem długim i obfitym; bogato owłosione są szyja, przedpiersie i ogon

Maść: biała

Długość życia: 12-15 lat

Podatność na szkolenie: duża

Aktywność: lubi ruch, ale bez problemów dostosuje się do życia w mieszkaniu

Koszty utrzymania: 50-100 zł miesięcznie

Odporność/podatność na choroby: odporny

Możliwość nabycia szczeniaka: za granicą – w Polsce nie było dotąd miotu tej rasy

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *