Rasy świata: wszechstronny kudłacz - hiszpański pies dowodny - Psy.pl - mamy nosa!

Rasy świata: wszechstronny kudłacz – hiszpański pies dowodny

Choć hiszpański pies dowodny doskonale sprawdza się w roli aportera, jest przede wszystkim psem pasterskim.

Jest to niewątpliwie rasa bardzo stara. Na temat jej pochodzenia istnieją różne teorie. Jedna z nich mówi, że przodkami rasy były kudłate psy z Afryki Północnej, przywiezione na Półwysep Iberyjski przez Maurów podczas ich inwazji rozpoczętej w roku 711. Inna głosi, że przedstawicieli tej rasy przywieźli do Europy Fenicjanie. Według kolejnej, psy te mają pochodzenie azjatyckie. W Hiszpanii znane są powszechnie pod nazwą „psów tureckich”. Być może jest to rodzima rasa pochodząca z Andaluzji, skąd rozprzestrzeniła się na teren całej Hiszpanii.

Wiadomo, że podobne kudłate psy znane były na Półwyspie Iberyjskim już we wczesnym średniowieczu. Pasły kozy i owce oraz aportowały ptactwo podczas polowań. Niektóre pomagały rybakom przy wyciąganiu sieci. W połowie lat 70. XX wieku miłośnicy rasy, Antonio Garcia Perez i Santiago Montesinos, rozpoczęli starania o jej uznanie przez FCI, co nastąpiło w 1985 roku.

Do pracy i do towarzystwa
Przedstawiciele tej rasy to przede wszystkim wszechstronne psy pracujące, do dziś używane w swojej ojczyźnie jako psy pasterskie, myśliwskie, rybackie i stróżujące. Hiszpańskie psy dowodne szkoli się też do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków, a także na psy ratownicze. Selekcja w kierunku predyspozycji do pracy sprawiła, że są podatne na szkolenie i łatwo je wychować. Mocno przywiązują się do jednej osoby, ale doskonale sprawdzają się także jako psy rodzinne. Lubią się bawić, a przy tym są z natury delikatne, dlatego mogą być świetnymi towarzyszami dziecięcych zabaw.

Zarówno w stosunku do ludzi, jak również innych psów i zwierząt domowych są bardzo łagodne, choć nieufność do obcych czyni z nich dobrych stróżów. Wymagają starannej socjalizacji, inaczej mogą się lękać nieznanych im zjawisk. Jako psy wyhodowane do pracy są bystre i zwinne. Ich ulubione zajęcia to pływanie oraz aportowanie.

Dla osób aktywnych i alergików
Wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne, rzadko chorują. Mimo wszystko zaleca się wykonywanie badań na dysplazję i badań oczu pod kątem chorób genetycznych. Niektóre osobniki rodzą się z naturalnie skróconym ogonem. Są niekłopotliwe w pielęgnacji – ich tłusta, wodoodporna szata nie wymaga czesania ani częstych kąpieli, a jedynie strzyżenia raz lub dwa razy w roku. Aby mogły być wystawiane, nie muszą mieć długiego włosa, wystarczą 3 cm. Dzięki temu, że nie linieją, hiszpańskie psy dowodne nadają się nawet dla alergików. Pomimo zamiłowania do ruchu i zabawy, łatwo przystosowują się do trybu życia właścicieli. W domu są spokojne i niehałaśliwe. Jeśli nikt się nimi nie zajmuje, po prostu śpią. Mimo wszystko najlepszym właścicielem dla psa tej rasy będzie osoba aktywna, która zapewni mu sporą dawkę ruchu i zajęcia.

Największą popularnością rasa cieszy się w Hiszpanii, Finlandii i Szwecji, ale dzięki swoim zaletom zyskuje coraz więcej miłośników na całym świecie. Do Polski pierwsza suczka przybyła pod koniec 2004 roku, a w 2005 roku dołączył do niej piesek.

Za pomoc dziękujemy Annie Rapp

 

HISZPAŃSKI PIES DOWODNY, VIII grupa FCI aportery, płochacze i psy dowodne)

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Charakter: pies inteligentny, łagodny, wesoły, nieufny w stosunku do obcych, chętny do pracy i zabawy

Wielkość: psy 44-50 cm, suki 40-46 cm

Waga: psy 18-22 kg, suki 14-18 kg

Szata: wełnista, skręcona; przycięta tworzy kędziorki, długa może tworzyć sznurki (niesfilcowane); pies tej rasy nie linieje

Maść: biała, czarna, czekoladowa w różnych odcieniach, czarno-biała lub czekoladowo-biała

Długość życia: 10-14 lat

Podatność na szkolenie: duża

Aktywność: dość wysoka, ale hiszpański pies dowodny przyzwyczai się też do umiarkowanej dawki ruchu

Koszty utrzymania: 70-150 zł miesięcznie

Odporność/podatność na choroby: odporny

Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce nie było jeszcze miotu tej rasy

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *