Serce dla Zwierząt

Przedstawiamy nominacje miesięcznika "Mój Pies" do dorocznej nagrody "Serce dla Zwierząt".

To już IX edycja jedynego w Polsce plebiscytu, w którym wybieramy osoby i instytucje bez rozgłosu czyniące najwięcej dobra dla naszych braci mniejszych. Siedem wspaniałych nominacji, każda z nich to już wielkie wyróżnienie, ale laureat będzie tylko jeden. Kto nim zostanie – zależy wyłącznie od Was. Od dziś rozpoczynamy głosowanie!

Ogłoszenie wyników w czerwcowym wydaniu miesięcznika „Mój Pies”.

Kto z nominowanych powinien otrzymać statuetkę „Serce dla Zwierząt”?
Aby oddać swój głos, wyślij SMS o treści PSY.SERCE.numer kandydata pod numer 7255 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Głosowanie trwa tylko do 25 kwietnia 2012 r. 

Z jednego numeru telefonu można wysłać dowolną ilość SMS-ów na wybranego kandydata lub różnych kandydatów.

1. Dominik Nawa – prezes Komitetu Pomocy dla Zwierząt 
PSY.SERCE.1 – sms pod numer 7255
Założyciel Przystani Ocalenie koło Pszczyny, która co roku zapewnia schronienie, wyżywienie i opiekę medyczną dziesiątkom zwierząt domowych i gospodarskich, głównie starych, chorych lub kalekich uratowanych przed rzeźnią lub z rąk tych, którzy je krzywdzili. Komitet interweniował m.in. w sprawie koni górali, które ciągną wozy do Morskiego Oka. Obecnie ma pod opieką 110 koni, 18 krów, kilkanaście kóz i owiec, tyleż psów i kotów, dwa osły, jaka, a nawet lisa uciekiniera z futrzarskiej fermy. Nawa był jednym ze współzałożycieli Koalicji dla Zwierząt, jest doradcą przy Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt.
2. Michał Piróg – tancerz, choreograf, prezenter telewizyjny
PSY.SERCE.2 – sms pod numer 7255
Uczestnik licznych działań na rzecz zwierząt. Od ponad 10 lat wegetarianin. Ambasador akcji „Zerwijmy łańcuchy” w 2011 r., choć nie był to pierwszy raz, gdy protestował przeciwko trzymaniu psów na łańcuchach. Występował też m.in. w obronie delfinów, hodowanych w ciasnych klatkach kur, karpi trzymanych bez wody. Związany z WWF Polska, bierze udział w kampanii na rzecz ochrony ginących gatunków, jej elementem jest cykl programów „S.O.S. dla świata” o współczesnych problemach ekologicznych. Współpracuje z Fundacją Viva! Akcja dla Zwierząt,
brał m.in. udział w kampanii „Zostań vege na 30 dni”.
3. Cezary Wyszyński – prezes Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt 
PSY.SERCE.3 – sms pod numer 7255
Wraz z zespołem od 2004 r. prowadzi wiele działań, od edukacji i lobbowania na rzecz pozytywnych zmian w prawie, przez pomoc rzeczową i finansową dla bezdomnych zwierząt aż po kampanie informacyjne dotyczące wykorzystywania zwierząt. Był pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej nowej Ustawy o ochronie zwierząt. Leży mu też na sercu los zwierząt gospodarskich degradowanych przez przemysł do roli maszyn produkujących mięso, jaja czy mleko.
Prywatnie opiekun trzech kotek: Fizi, Brawurki i Ewy oraz dom tymczasowy dla innych zwierząt.
4. Pytanie na śniadanie – organizator „Kącika adopcyjnego” w programach prowadzonych przez Michała Olszańskiego i Annę Popek
PSY.SERCE.4 – sms pod numer 7255
Prezentowanie psów do adopcji w TVP 2 raz w tygodniu to pomysł Michała Olszańskiego, który sam przygarnia bezdomne zwierzęta, w 2009 r. był ambasadorem akcji „Zerwijmy łańcuchy”, a w 2010 r.
był nominowany do nagrody Serce dla Zwierząt. Początkowo „Kącik adopcyjny” był formą patronatu nad schroniskiem w Celestynowie, ale akcja stała się ogólnopolska. Przedstawiciele schronisk czy fundacji prezentują w nim psy, które nie zawsze są ładne czy zadbane, ale których historie chwytają za serce. Większość znajduje nowe domy.
5. Janusz Wojciechowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Parlamentarnej Intergrupy ds. Ochrony Zwierząt
PSY.SERCE.5 – sms pod numer 7255
Miłośnik zwierząt i orędownik ich humanitarnego traktowania. Aktywnie zaangażowany w prace Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie ochrony i utrzymania dobrostanu zwierząt. Autor raportów dotyczących: strategii zdrowia zwierząt, szczepień przeciw chorobie niebieskiego języka, ochrony zwierząt w czasie uboju oraz w czasie transportu (w przygotowaniu), deklaracji pisemnych dotyczących zarządzania populacją psów w Unii Europejskiej oraz w sprawie dobrostanu zwierząt domowych.
6. Urząd Miasta Poznań – organizator programu miejskiego „Kejter też poznaniak”
PSY.SERCE.6 – sms pod numer 7255
Program, który stworzyli poznańscy urzędnicy i radni wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej reguluje kwestie trzymania psów, których w Poznaniu jest ok. 50 tys. Na stronie www.kejter.pl można znaleźć informacje o kampaniach „Sam po sobie nie posprzątam” i „Czip – paszport Twojego psa”, a także prawa i obowiązki właścicieli czworonogów czy spis psich toalet znajdujących się przy parkach. Program działa od 2009 r.,
a w 2010 r. został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Samorządowy lider zarządzania”.
7. Agnieszka Terechowicz – dogoterapeutka
PSY.SERCE.7 – sms pod numer 7255
Współpracuje z hajnowskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapek”. Od grudnia 2010 r. współpracuje z Aresztem Śledczym w Hajnówce w ramach programu „Przyjaciele, czyli pies w celi”. Absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogiki oraz rachunkowości. W areszcie prowadzi też zajęcia artystyczne. Ma trzy psy pracujące – Woltę, Farę (berneńskie psy pasterskie) i Kimonkę (grzywacz chiński), oraz trzy koty – Pestkę, Franka i Puszka.
mjr Roman Paszko – dyrektor Aresztu Śledczego w Hajnówce
Pomysłodawca programu społecznej readaptacji skazanych z elementami dogoterapii „Przyjaciele, czyli pies w celi”. W jego pierwszej edycji wzięło udział 20 skazanych i 14 psów ze schroniska „Ciapek”. 13 czworonogów znalazło nowe domy. Na początku roku zaczęła się  druga edycja programu, w której udział bierze 16 skazanych i osiem psów ze schroniska.
Major Paszko mieszka wraz z żoną Ewą we wsi Łosinka. Towarzyszy im bernardyn Oskar, który trafił do nich, gdy miał półtora roku i od tej chwili nie wyobrażają sobie bez niego życia.
     
                        
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników