Serce dla Zwierząt

Nagrodę Serce dla Zwierząt przyznamy w tym roku po raz trzeci. Każdy może wziąć udział w wyborze laureata, oddając głos na jednego z przedstawionych kandydatów

Ludzie wreszcie przestali się dziwić, po co komu taki bank – cieszył się jeden z ubiegłorocznych zwycięzców plebiscytu Serce dla Zwierząt Jerzy Kemilew, który wraz z kolegą i współpracownikiem Robertem Marczakiem odebrał nagrodę za stworzenie weterynaryjnego banku krwi. To uświadamianie potrzeb zwierząt, między innymi przez przyznawanie takich nagród jak nasza, jest ważne, bo wciąż więcej osób w Polsce chce pomagać, niż faktycznie potrafi to skutecznie robić.

Choć rozwiązania prawne tego nie ułatwiają, okazuje się, że można taką pomoc zorganizować i nie zawsze potrzeba do tego olbrzymich pieniędzy. Warto też pamiętać, że pomoc zwierzętom nie wyraża się tylko w ratowaniu tych poszkodowanych. Można pomagać również poprzez uczenie prawidłowych kontaktów ze zwierzętami i propagowanie takich postaw właścicieli czworonogów, które nie przysporzą im nieprzyjaciół. Osoby pomagające zwierzętom w taki perspektywiczny sposób również znalazły się wśród kandydatów do nagrody.

Gorąco zachęcamy do głosowania!

Aby oddać swój głos, wystarczy wysłać pod numer 7238 SMS o treśc: MP SERCE numer kandydata (np. MP SERCE 4); koszt SMS-a to 2 zł (2,44 zł z VAT). Głosowanie trwa do 25 kwietnia 2006 roku. W głosowaniu mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie.
Wśród uczestników plebiscytu zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody: kamera cyfrowa Panasonic oraz 10 koszulek "Mojego Psa", 10 książek "Poradnik pielęgnacji psa", 10 podkładek pod mysz i 10 smyczy na telefon lub klucze.

Nominowani do nagrody

1. Alina i Piotr Bendiukowie
założyciele białostockiego Klubu Sportów Psich „Alpi”, realizatorzy programu „Kudłaty przyjaciel” – za szerzenie wiedzy o psach wśród dzieci i młodzieży

Postanowili nauczyć dzieci i młodzież szanować psy, rozumieć ich zachowanie – czyli umożliwić im bezpieczne i szczęśliwe życie z czworonożnymi przyjaciółmi. W praktyce program polega na organizowaniu spotkań edukacyjno-informacyjnych z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach, szkołach, na koloniach czy obozach. Młodzi ludzie uczą się m.in., jak rozpoznawać nastrój psa i oceniać jego zamiary, a co za tym idzie, jak uniknąć pogryzienia. Organizatorzy programu odwiedzili już kilkadziesiąt przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w kilku województwach.

2. Ewa Jasińska
inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi, kierownik programu „Posprzątaj! To nie jest kupa roboty” – za propagowanie odpowiedzialnej postawy właścicieli psów

Kompleksowy program ma odzwyczaić mieszkańców Łodzi od myślenia: to nie mój problem, przekonać, że posprzątanie po psie nie zajmuje wiele czasu, a szybko stanie się dobrym nawykiem. W ramach programu w Łodzi pojawiły się kosze na psie odchody, a na skwerach i trawnikach ustawiono bezpłatne dystrybutory z woreczkami. W zeszłym roku na jednym z osiedli otworzono też psi park z toaletą dobrze izolowaną od ziemi, co ma uchronić bawiące się w okolicy dzieci przed niebezpieczeństwem kontaktu z nieczystościami.

3. Maja Ostaszewska
aktorka – za udział w akcji fundacji Viva! „Kwik rozpaczy” oraz inne działania na rzecz zwierząt

Wegetarianka, od sześciu lat związana z działaniami fundacji Viva! – Akcja dla zwierząt. W ubiegłym roku wzięła udział w kampanii „Kwik rozpaczy”, w której ekolodzy zwrócili uwagę na okrucieństwo przemysłowego chowu świń w Polsce i nieludzkie traktowanie tych zwierząt. Wcześniej pomagała m.in. w kampanii przeciwko transportowi koni na rzeź. Współpracuje też z WWF (organizacja, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi), brała udział w happeningu przeciw przemytowi egzotycznych zwierząt.

4. Janusz Orzechowski
biznesmen, właściciel lecznicy Psi Los – za pomysł i organizację pierwszego w Polsce pogotowia ratunkowego dla zwierząt

Pogotowie ratunkowe dla zwierząt działa w Warszawie od zeszłego roku. Orzechowski nie jest weterynarzem – założył i prowadzi dwie warszawskie wyższe uczelnie. Stracił dwa psy, które można było uratować, gdyby szybko udzielono im pomocy. Po tym doświadczeniu za własne oszczędności kupił samochód transportowy i specjalistyczny sprzęt do ratowania życia. Karetka z wyposażeniem jest warta ok. 200 tys. zł. Za jej przyjazd trzeba zapłacić 100 zł w dzień i 150 zł w nocy. Koszty leczenia bezdomnych zwierząt po wypadkach pokrywa często sam właściciel pogotowia.

5. Dorota Sumińska
lekarz weterynarii – za upowszechnianie wiedzy o opiece nad zwierzętami

Lekarz weterynarii z wieloletnią praktyką, specjalista chorób psów i kotów, od kilku lat prowadzi popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach: „Zwierzowiec” (TVP 1) i „Wierzę w zwierzę” (Radio Tok FM). Jest autorką książek „Szczęśliwy pies” i „Szczęśliwy kot”.

6. Izabella Szolginia
dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bydgoszczy, wiceprezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals” – za program „Weź mnie na wakacje”

W ramach programu można było zabrać psa do „czasowej adopcji”, dzięki czemu mógł odpocząć od schroniska, zaznać czułości i przypomnieć sobie zachowania konieczne do zamieszkania w domu. To z kolei zwiększa jego szanse na szybką adaptację, gdy dojdzie już do docelowej adopcji. Prawie wszystkie przygarnięte „na wakacje” psy zostały u „tymczasowych” opiekunów na zawsze! W ślad za bydgoskim schroniskiem poszły inne, wprowadzając podobne programy czasowych adopcji – z równie dobrymi efektami.

7. Tadeusz Wypych
kierownik Biura Ochrony Zwierząt Fundacji Azylu pod Psim Aniołem – za głośny raport o hyclach

Skromny, niepokazujący twarzy, w swoim raporcie „Hycel 2004” obnażył niedoskonałości polskich przepisów, które przyczyniają się do eksterminacji bezdomnych psów. Zwrócił uwagę na to, że lokalne władze podpisują umowy z prywatnymi firmami, w których zobowiązują się płacić za dostarczenie zwierząt do schroniska, ale nie płacą za ich utrzymanie w przytulisku, co w konsekwencji prowadzi do usypiania psów przez niektóre placówki. Raport stał się podstawą wielu dziennikarskich śledztw obnażających działalność gmin i schronisk w różnych zakątkach kraju.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników