Skąd się biorą marmurki?


Genetyka ma przed nami coraz mniej tajemnic. Ostatnio naukowcom udało się zidentyfikować gen powodujący atrakcyjne umaszczenie marmurkowe, typowe szczególnie dla kilku ras pasterskich, ale spotykane też u innych psów.

Gen ten powoduje losowe ograniczenie pigmentu, tak, że pies ma czarne łaty na szarym tle lub – w przypadku maści czekoladowej – łaty czekoladowe na jasnobrązowym lub kremowym tle. Nie wpływa tylko na maść rudą. Psy marmurkowe często mają też niebieskie lub różnokolorowe oczy.

W pojedynczej kopii gen ten powoduje atrakcyjne umaszczenie, ale w podwójnej dawce jest przyczyną wad rozwojowych. Psy będące „podwójnymi marmurkami” są zwykle w przeważającej części białe i w różnym stopniu głuche i/albo ślepe. Aby tego uniknąć wystarczy nie krzyżować ze sobą dwóch „normalnych” marmurków.

Poszukiwania zmutowanego genu rozpoczęto od badań owczarków szetlandzkich. Następnie sprawdzono czy u innych ras umaszczenie marmurkowe powodowane jest przez ten sam gen. Okazało się, że nie tylko ten sam gen, ale dokładnie ta sama mutacja powoduje umaszczenie marmurkowe u collie długowłosych, border collie, owczarków australijskich, welsh corgi cardiganów, jamników, owczarków pirenejskich i paru innych ras, np. arlekin u dogów niemieckich, przy czym u nich ostatnich współdziała z drugim, nieznanym jeszcze genem.

Wkrótce udostępniony zostanie komercyjny test genetyczny na nosicielstwo tej mutacji. Może być on przydatny w przypadku psów o umaszczeniu rudym, u których zachodzi podejrzenie, że są marmurkami, lub rzadko spotykanych „ukrytych marmurków”. Test pozwoliłby uniknąć przypadkowego skojarzenia dwóch psów marmurkowych.

Ale to nie jedyna korzyść z tych badań. Poznawanie genetyki umożliwia wnioskowanie o ewolucji. Fakt, iż u wszystkich przebadanych ras występuje jedna i ta sama mutacja, świadczy o tym, że jest to stara mutacja i że pochodzi od jednego wspólnego przodka. Nie dziwi to w przypadku ras pasterskich, a w przypadku pozostałych wskazuje na prawdopodobną dolewkę krwi w przeszłości.

Urszula Charytonik

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments