Snuppy jak Dolly


Tygodnik „Nature” poinformował o pierwszej udanej próbie sklonowania psa. Udało się to osiągnąć naukowcom z Narodowego Uniwersytetu w Seulu (Korea Południowa).

Naukowcy uzyskali w wyniku klonowania dwa szczeniaki charta afgańskiego z dwóch samic, niestety jeden z nich zdechł po 22 dniach z powodu zapalenia płuc, drugi przeżył – otrzymał imię Snuppy.

Dotychczasowe próby klonowania psów kończyły się niepowodzeniem. Przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno jest uzyskać dojrzałe psie komórki jajowe, potrzebne do klonowania. Uwalniają się one z jajnika do jajowodu na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju, niż u innych ssaków i dlatego są mniej dojrzałe. Koreańczycy posłużyli się w swoich doświadczeniach komórkami jajowymi, które dojrzewały w psich jajowodach.

Do sklonowania psa wykorzystali tę samą metodę – tzw. transfer jądrowy, której użyto w przypadku pierwszego sklonowanego ssaka – owcy Dolly. Polega ona na przeniesieniu jądra z dojrzałej komórki dorosłego zwierzęcia do komórki jajowej, pozbawionej własnego materiału genetycznego. W przypadku psów wykorzystano jądra komórek pobranych ze skóry ucha.
Na razie metoda jest bardzo mało wydajna – dwa szczeniaczki urodziły się, po wprowadzeniu do dróg rodnych 123 samic sklonowanych zarodków, z czego tylko trzy przyjęły się i kontynuowały rozwój, a ostatecznie tylko dwie ciąże zakończyły się sukcesem.

Autorzy pracy liczą, że technika klonowania psów pomoże badać różnice genetyczne występujące między rasami tych ssaków.