Somalijczyk na zgodę – kot somalijski

Somalijczyk jest półdługowłosą wersją kota abisyńskiego. Ma wesołą i pogodną naturę, wielką ciekawość świata, zwinność i elegancję swojego krótkowłosego przodka

Przez długi czas hodowcy abisyńczyków ukrywali fakt pojawiania się w miotach ich pupili kociąt z dłuższym włosem. Najczęściej były one kwalifikowane jako nieprzydatne do hodowli i nie interesowano się nimi. Gen odpowiedzialny za powstawanie długiej szaty został wprowadzony do populacji abisyńczyków prawdopodobnie w latach 30. XX w. Wielu miłośników rasy uważa jednak, że stało się to znacznie wcześniej. Prawdopodobnie mogło przyczynić się do tego dodanie krwi kotów angorskich lub perskich. Do połowy lat 60. ubiegłego wieku długowłosych abisyńczyków nie akceptowano i nie rozwijano ich hodowli. W 1965 r. Evelyn Mague z USA zainteresowała się kociętami z wyraźnie dłuższą sierścią, urodzonymi po abisyńskiej parze. Określiła ich podstawowe cechy fizyczne i opracowała ukierunkowane programy hodowli. Aby uniknąć sporów z właścicielami kotów abisyńskich, określenie abisyński kot długowłosy zastąpiono nazwą kot somalijski. W 1972 r. powstał pierwszy Klub Hodowców Kotów Somalijskich, a do 1978 r. rasa została uznana w Stanach Zjednoczonych. FIFe uznała ją w 1980 r.

Nieodrodne dziecko
Somalijczyk jest nieodrodnym dzieckiem swojego krótkowłosego rodzica. Podobnie jak w przypadku abisyńczyka, jego szata ma charakterystyczny ticking. Na każdym włosie znajduje się kilka jaśniejszych i ciemniejszych, na przemian ułożonych prążków, oraz ciemno zakończona końcówka. U kota somalijskiego prążków tych może być nawet 8 lub 10, co nadaje jego szacie szczególnej głębi. Nad oczami występują pionowe kreski, które są pozostałością po rysunku litery M, typowym dla maści pręgowanej. W początkach hodowli często krzyżowano koty somalijskie z abisyńskimi. Obecnie dzieje się tak coraz rzadziej. Kojarzenie z kotami krótkowłosymi nie wpływa najlepiej na jakość szaty somalijczyków. Takie zabiegi stosuje się tylko w celu poprawienia ogólnej budowy ich ciała.

Dobroduszny pieszczoch
Somalijczyk to kot o dużym temperamencie i stabilnym charakterze, bardzo zwinny i ruchliwy. Jest elegancki i porusza się z gracją. Ma dobroduszną naturę. Dobrze czuje się w towarzystwie dzieci, pod warunkiem, że potrafią uszanować jego niezależność. Jest wymagający. Opiekuna obdarza dużym uczuciem i przywiązaniem. Stale poszukuje kontaktu z człowiekiem, domaga się pieszczot i zainteresowania. Nie lubi być ignorowany i źle znosi samotność. Łatwo adaptuje się do różnych sytuacji, ale najpewniej czuje się na swoim terenie. Nie jest zadziorny i stara się unikać sytuacji konfliktowych. Raczej oddali się niż zachowa agresywnie.

Przyjaciel kotów i psów
Somalijczyk jest ciekawski i wszędobylski. Nic co dzieje się w domu nie uchodzi jego uwadze. Uwielbia się wspinać i jest bardzo skoczny. Chętnie uczy się różnych sztuczek pod warunkiem, że sprawiają mu przyjemność. Nie lubi krzyków i podniesionego głosu, należy traktować go łagodnie i delikatnie. Jest posłuszny i łatwo można go wychować, ale wymaga konsekwentnego postępowania. Jest wrażliwy na niesprawiedliwe traktowanie, jeśli zostanie skarcony, musi wiedzieć za co. Lubi życie w stadzie i dobrze czuje się w towarzystwie innych kotów. Chętnie zaprzyjaźnia się z psami. Wykazuje poczucie solidarności wobec członków swojej grupy i gotów jest stanąć w ich obronie. Jest bardzo aktywny. Jeśli nie opuszcza mieszkania, musimy postarać się o sprzęt do kociej gimnastyki. Kot somalijski szybko dojrzewa, ale jego szata potrzebuje dwóch lat, aby przybrać ostateczny wygląd. Pielęgnacja sierści nie jest kłopotliwa. Nie kołtuni się i rzadko linieje, wystarczy wyczesać ją raz na kilka dni. Somalijczyk nie jest kotem łatwym w hodowli i wymaga doświadczonego opiekuna. Ma specyficzne potrzeby, a uwielbienie jakie okazuje właścicielowi i chęć stałego przebywania w jego towarzystwie nie każdemu odpowiadają.
Kot somalijski

Wygląd ogólny: Kot średniej wielkości, półdługowłosy, muskularnie zbudowany, o harmonijnej sylwetce. Zwinny i elegancki w ruchu.
Głowa: W kształcie lekko zaokrąglonego klina, z mocną brodą i dobrze wykształconym pyszczkiem. Nos średniej długości, lekko wygięty z profilu, stop nieznaczny.
Oczy: Duże, wyraziste i błyszczące, w kształcie migdałów, dość szeroko rozstawione. Wokół oczu czarne obwódki. Kolor bursztynowy, orzechowy lub zielony. Nad każdym okiem widnieje pionowa kreska, która jest pozostałością po rysunku litery M.
Uszy: Duże, szeroko rozstawione, lekko zaokrąglone na końcach, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny.
Tułów: Średniej długości, gibki i dobrze umięśniony, o nieznacznie wygiętym grzbiecie.
Kończyny: Długie, smukłe i muskularne, stopy małe, owalne. Kot sprawia wrażenie jakby chodził na czubkach palców.
Ogon: Długi, mocny u nasady, zwężający się, gęsto owłosiony.
Szata: Średniej długości, gęsta, jedwabista i miękka w dotyku, z charakterystycznym tickingiem. Na głowie, przedramionach i barkach włosy krótsze. Półdługie na grzbiecie, bokach tułowia, piersi i brzuchu. Na szyi tworzy kołnierz i portki na tylnych kończynach. Ogon obficie owłosiony.
Maść: Kot somalijski występuje w następujących odmianach barwnych: dziczej, rudej (sorrel), niebieskiej, płowej, czekoladowej, liliowej, czarno-srebrzystej, rudo-srebrzystej, niebiesko-srebrzystej, płowo-srebrzystej, czekoladowo-srebrzystej, liliowo-srebrzystej.