Spodek na czterech łapach


Podczas XII Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w katowickim Spodku triumfował niespełna dwuletni Benson, pies rasy akita amerykańska.

Mimo tak młodego wieku tytuł Best in Show to dla niego nie nowość – po raz pierwszy zdobył go, nie mając jeszcze roku, w maju 2006 r. podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Lesznie. Właścicielka Bensona Małgorzata Supronowicz do Katowic przywiozła 18 psów, a do domu wróciła z 10 pucharami i tytułem Best in Show.
W katowickiej wystawie wzięło udział 3500 psów, reprezentujących ponad 200 ras. Właściciele prezentowali je na 18 ringach, na których pracowało 27 sędziów z całego świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Włoch, Szwajcarii, Litwy, Chorwacji, Finlandii, Rumunii, Słowenii, Austrii, Niemiec i Polski. Po raz pierwszy zaprezentowano takie rasy jak owczarek anatolijski czy cirneco dell’Etna.
Wystawie towarzyszyły IX Mistrzostwa Polski we Flyballu. Po raz trzeci z rzędu drużynowymi mistrzami Polski zawodnicy z zespołu Woof reprezentującego wrocławski oddział Związku Kynologicznego w Polsce. – Naszymi atutami są doświadczenie i umiejętność trzymania nerwów na wodzy – wyjaśniał Piotr Polewski, kapitan drużyny. Odwiedzający wystawę mogli obejrzeć również dogfrisbee – I Halowe Zawody w Minidistance o Puchar Grand Prix. Pierwszym indywidualnym mistrzem minidistance dogfrisbee została para owczarek australijski Jinx i Wanda Krawczuk reprezentujący grupę DiscBusters! z Warszawy.
Nie zabrakło też konkursu na młodego prezentera, tańca z psem oraz pokazu pracy psów pasterskich. Specjalny puchar ufundowano dla najstarszego psa zgłoszonego na wystawę – otrzymała go Daszba z Armii Zbawienia, polski owczarek nizinny, który skończył niedawno 14 lat.

Roman Malerczyk