Strach ma wielkie oczy… Kiedy pies się boi psa

fot. shutterstock

Właścicielom psów, które lubią zaczepiać inne czworonogi, trudno zrozumieć, że pies unikający innych psów to też problem...

Na widok drugiego psa na spacerze kładzie się w błocie, gwałtownie domaga się wzięcia na ręce lub – co gorsza – ucieka w popłochu. Kto? Zwykle niewielki piesek, częściej suczka niż samiec, który mógł – choć wcale nie musiał – mieć wcześniej niemiłe doświadczenia związane z innymi psami.

Lęk przed psami, zwłaszcza większymi, często pojawia się po nieprzyjemnych w skutkach zabawach, podczas których nasz pupil zostaje brutalnie przewrócony lub potrącony przez bardziej okazałego czworonoga.

Dlatego lepiej zawczasu unikać towarzystwa silnych i dominujących psów, a szukać kompanów wśród zwierząt o mniejszym temperamencie, również szczeniąt. Należy jednak uważnie przyglądać się zachowaniu psiaka, istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że w miarę nabierania pewności siebie będzie próbował w agresywny sposób odgrywać się na pobratymcach.

Podczas rui

Inny powód lęku przed psami i ewentualnej agresji dotyczy suczek, zwłaszcza tych po pierwszej rui. Często bywa tak, że duża liczba natrętnych adoratorów powoduje u suki niechęć do kontaktów z samcami.

Takie zachowanie bardzo się utrwala, gdy właściciele nadmiernie próbują chronić pupilkę i na widok psa biorą ją na ręce lub nerwowo ściągają smycz. Zdecydowanie lepiej jest wybrać się podczas rui suki na spacer w mniej uczęszczane miejsce lub… pomyśleć o sterylizacji.

Ćwiczenia z naszym podopiecznym

W każdym przypadku warto popracować nad ogólnym posłuszeństwem naszego podopiecznego. Największy nacisk należy położyć na komendę „do mnie” lub „do nogi” – abyśmy mieli pewność, że przestraszony pies zawsze przybiegnie schronić się do nas, a nie oddali się w panice w nieznanym kierunku.

Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments