Świąteczny stół dla pupila

Nawet jeśli na co dzień nie częstujesz pupila smakołykami z własnego stołu, w wigilię możesz mieć ochotę to zrobić. Które potrawy psu nie zaszkodzą?

Świąteczny rozgardiasz, w tle cicho nucone kolędy i smakowite zapachy rozchodzące się po całym domu. A w tym wszystkim pies, którego węch jest jego najsilniejszym zmysłem. Niektóre czworonogi mają nawet 300 mln receptorów węchowych, a my, ludzie, tylko 5 mln. Psy wyczuwają zapachy niewyczuwalne dla nas, a co dopiero mówić o zapachu różnych mięs, zwłaszcza podczas przygotowywania ich do pieczenia. Jasne jest więc, że nasze zwierzaki, będą za nami wędrować do kuchni i nawet te najlepiej wyszkolone będą wodziły za nami proszącym wzrokiem.

Podobnie będzie przy świątecznym stole. Serce będzie się nam krajało, a ręka z pysznym kąskiem powędruje pod stół. No właśnie, lepiej przygotujmy coś z dań wigilijnych specjalnie dla psa i włóżmy do jego miski. Wyjątkowo możemy ją ustawić w pobliżu stołu. Przecież to rodzinne święta, a ukochany labek, yorczek lub kundelek to członek naszej rodziny. No i nie zapomnijmy o położeniu pod choinką jakiegoś ulubionego przysmaku dla naszego pupila.

 

Zupa rybna z pulpetami

2 dzwonka karpia lub innej ryby

2 marchewki
1 pietruszka
1 jajko
koperek

Wyfiletuj dokładnie rybę i ugotuj z marchewką i pietruszką. Ugotowaną rybę zmiel i zrób pulpeciki z dodatkiem jajka i odrobiny posiekanego koperku. Wrzuć pulpety do wywaru i gotuj chwilę. Marchewkę i pietruszkę pokrój w słupki. Ostudź zupę.
 

 

Wigilijne menu  które potrawy ze świątecznego stołu nie zaszkodzą psu?
 
zupa rybna 
zupa grzybowa
barszcz
Trudno powiedzieć, czy psy lubią zupy. Ale jeżeli tak, to najmniejsze zainteresowanie czworonoga wzbudzi grzybowa — zwykle jest mocno przyprawiona (przyprawy nie są dobrym pomysłem w żywieniu psów), a grzyby nigdy nie znajdowały się w jego menu. Podobnie jest z burakami. Największe zainteresowanie wzbudzi więc chyba zupa rybna, ale nieprzyprawiona.
 
kapusta z grzybami
Zbyt duża ilość tej potrawy może spowodować biegunkę — przecież z żywieniowego punktu widzenia kapusta z grzybami to tylko włókno pokarmowe. No i te przyprawy do grzybów…
 
sałatka jarzynowa 
Jeżeli zawiera czosnek, cebulę lub rodzynki, nie należy jej podawać psu. Choć niewielkie ilości tych składników raczej nie spowodują problemów gastrycznych.
 
makowiec
sernik
kluski z makiem 
Dania z makiem (zmielonym!) mogą psu zasmakować, ale podawajmy je z umiarem.
 
opłatek 
Sama skrobia — żadnych przeciwwskazań. Choć nie wiadomo, jak pies miałby go połamać…
 
karp smażony
karp w galarecie
śledź w oleju
śledź w śmietanie 
Pupilowi można podać rybę bez ości. Psy chętnie jedzą tłuste produkty (śledź w oleju), ale nie powinien to być śledź w śmietanie. Można podać czworonogowi rybę w galarecie, najlepiej zmieloną.
 
pierogi z kapustą i grzybami 
Podobnie jak kapusta z grzybami pierogi spożyte w zbyt dużej ilości mogą spowodować biegunkę.
 
kompot z suszonych owoców 
Pies pijący kompot to raczej niespotykane, ale w sumie nieszkodliwe.
 
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników