Święty pies z Bombaju


Pies o imieniu Sai, kolejne wcielenie Sai Baby, hinduskiego ascety z Szirdi, dwa razy dziennie spotyka się z ludźmi składającymi mu hołd

Ludzie i psy mają z sobą znacznie więcej wspólnego niż życie po dwóch stronach smyczy. Zgodnie z filozofią wędrówki dusz, która obowiązuje wyznawców buddyzmu i hinduizmu, każda istota ziemska po śmierci kontynuuje życie pod inną postacią. Człowiek może się stać psem, a pies człowiekiem – wszystko zależy od tego, jak postępowaliśmy w życiu. Jeśli byliśmy dobrzy, uczciwi i przestrzegaliśmy religijnych przepisów, w następnym wcieleniu nasza dusza znajdzie się w ciele istoty wyższej kategorii.

Jeżeli zaś marnowaliśmy czas na gniew, kłamstwa i zło, po śmierci zamienimy się w byt niższy. Dotyczy to i ludzi, i zwierząt. Świadomość poprzedniego wcielenia najczęściej się zaciera. Zdarza się jednak, że na podstawie pewnych znaków można się domyślić, kim lub czym dana osoba lub zwierzę byli w poprzednim życiu.

Tak się właśnie stało w przypadku psa o imieniu Sai z Bombaju, w którym rozpoznano kolejne wcielenie Sai Baby, hinduskiego ascety z Szirdi (1856-1918), który spędził życie w stanie Maharasztra w zachodnich Indiach. Pies Sai mieszka w aśramie pod Bombajem w klimatyzowanych komnatach i usługuje mu czterech służących. Dwa razy dziennie zasiada na tronie, by się spotkać z ludźmi składającymi mu hołd, a w poniedziałki i czwartki bierze udział w uroczystej procesji, która przechodzi przez miasto.

Pierwsze pogłoski na temat jego niezwykłej przeszłości pojawiły się w Indiach kilka lat temu. Specjaliści, którzy mieli zbadać sprawę, potwierdzili, że pies ma wyjątkowe zdolności i lubi uczestniczyć w modlitwach. Pozytywny wpływ na charakter Saia miał zapewne także jego właściciel, guru, czyli przewodnik duchowy Swami Narayan. To on pierwszy zwrócił uwagę na niezwykłą aurę otaczającą Saia na co dzień, a niedowiarkom wyjaśniał: „Pojęcie, czym w istocie jest życiowa podróż Saia, wymaga głębokiego rozumienia wszystkich zawiłości egzystencji”.

Jedno wydaje mi się jasne: hinduski święty Sai Baba z Szirdi, który był poprzednim wcieleniem Saia, z całą pewnością wiódł życie dobre i świątobliwe. Jego dusza po śmierci została więc w nagrodę wyniesiona na wyższy poziom w kręgu reinkarnacji i dlatego trafiła do ciała psa.