Syndrom gryzonia


Obgryzanie ścian może świadczyć zarówno o niedoborze wapnia, jak i o lęku wynikającym z samotności

Należy też zapewnić psu jak najwięcej ruchu, ponieważ złe nawyki nasilają się, gdy nie ma on jak spożytkować nagromadzonej energii.

Musi też mieć – zwłaszcza jeśli jest szczeniakiem – jakieś twarde zabawki do gryzienia. Mniej cierpliwym właścicielom polecam kupno przenośnej klatki, w której pupil mógłby spędzać czas pod naszą nieobecność, aż do momentu, gdy przestanie niszczyć mieszkanie. Oczywiście, najpierw trzeba psa przyzwyczaić do przebywania w klatce. Dlatego przez pierwszych kilkanaście dni nie należy go w niej zamykać, poprzestając na zachęcaniu do dobrowolnego przebywania w środku za pomocą przysmaków i zabawek. Dopiero po jakimś czasie próbujemy zamknąć drzwiczki na kilka minut, natomiast zostawić psa samego w klatce można dopiero wtedy, gdy sam chętnie do niej wchodzi i pozostaje tam bez przymusu co najmniej przez godzinę.

Warto też nauczyć psa komendy „na miejsce” i pozostawania aż do zwolnienia. Osiągamy to, nagradzając psa, gdy wykona polecenie, oraz na zakończenie ćwiczenia. Ta umiejętność przyda się, gdy będziemy musieli zostawić go samego w mieszkaniu.