Szwajcarzy też się boją


Władze szwajcarskiego kantonu Valais podjęły decyzję o zakazie trzymania psów ras uznawanych za potencjalnie niebezpieczne. To reakcja na wypadek, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, gdy zmarł sześcioletni chłopiec pogryziony przez pitbulle.

Na zakazanej liście znalazły się psy ras: pitbull terrier, american staffordshire terrier, staffordshire bullterrier, bullterrier, doberman, dog argentyński, fila brasileiro, rottweiler, mastiff hiszpański, mastif neapolitański, tosa. – Nie mamy żadnego interesu w tym, żeby ludzie trzymali takie psy – mówi Thomas Burgener, odpowiedzialny w kantonie za sprawy socjalno-zdrowotne. Od 1 stycznia psy wymienionych ras nie będą mogły mieszkać w Valais. Decyzja urzędników dotyczy ok. 300 psów.

Burgener podkreśla, że zakaz trzymania psów nie jest jedynym środkiem zapobiegającym wypadkom z udziałem zwierząt. W kantonie Valais obowiązkowe są już szkolenia dla właścicieli psów, oraz wyprowadzanie psów na smyczy. Specjalne lekcje odbywają się w szkołach, gdzie dzieci zaznajamiane są z problemami dotyczącymi psów. Rozważany jest także zapis o wprowadzeniu pozwoleń na posiadanie psów dużych ras.

Decyzje rządu kantonu Valais nie są obowiązujące dla całej Szwajcarii, ale urzędnicy mają nadzieję, że w ten sposób wywrą wpływ na władze centralne, by uregulować kwestie związane z psami w całym kraju. (Maria Kuncewicz)