Toksyczne mleko


Skąd biegunka u szczeniaczka?

Biegunka jest niebezpieczna dla psa w każdym wieku, jednak im jest młodszy, tym groźniejsze są jej następstwa, w najgorszych wypadkach może dojść nawet do śmierci. Dlatego musimy szybko reagować.

Stosunkowo częstą przyczyną biegunki w okresie noworodkowym jest tzw. zatrucie mlekiem, nazywane też zespołem toksycznego mleka. Dotyka ono zwykle szczeniąt w wieku 3-4 dni, ale może się pojawić do 2. tygodnia życia. Dochodzi do niego wskutek bakteryjnego zatrucia mleka karmiącej suki, będącego efektem stanów zapalnych macicy.
Objawia się silnym niepokojem szczeniąt. Sprawiają one wrażenie najedzonych, mają wypełnione brzuszki, ale pełzają po kojcu i piszczą. Leczenie polega na odstawieniu ich od matki na 12-24 godziny i dopajaniu 5-10-proc. glukozą co 2-3 godziny. Jednocześnie leczy się sukę.

Błędy dietetyczne w odniesieniu do samych szczeniąt i do karmiącej je matki oraz gwałtowna zmiana diety także wpływają na skłonność do biegunek. Szczenięta z wiekiem przestają też trawić laktozę zawartą w mleku – a więc i to może wywołać problemy. Inne powody biegunek to zarobaczenie, choroby zakaźne i wirusowe zapalenie wątroby. Doraźnie można pomóc psiakowi cierpiącemu na biegunkę, podając węgiel leczniczy i np. smectę, niezwłocznie jednak należy się udać do lekarza weterynarii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments