Unia zakaże handlu futrami psów i kotów


Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu handlu futrami psów i kotów. To efekt kampanii prowadzonej przez Heather Mills-McCartney, żonę eks-Beatlesa Paula McCartneya.

Jest to jeden z elementów pięcioletniego planu poprawy losu zwierząt, który jest efektem wielomiesięcznej pracy konsumentów, naukowców i międzynarodowych organizacji. Zdaniem komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosa Kyprianou ochrona zwierząt i troska o ich dobro mają podstawowe znaczenie nie tylko ze względów moralnych, lecz także z uwagi na zdrowie zwierząt.

Na lata 2006-2010 komisja postawiła sobie następujące cele: sformułowanie minimum prawnych postulatów dotyczących losu zwierząt w Europie; propagowanie badań nad metodami alternatywnymi wobec testów na zwierzętach; wprowadzenie w krajach UE wspólnych przepisów dotyczących zwierząt; zwiększenie świadomości potrzeby troski o dobro zwierząt; wspieranie międzynarodowych inicjatyw dotyczących ochrony zwierząt.

Kwestia zakazu importu psich i kocich futer podnoszona był wielokrotnie przez lobbystów na rzecz praw zwierząt, jednak dopiero zaangażowanie się w sprawę i dwie wizyty w Parlamencie Europejskim Heather Mills-McCartney spowodowały konkretne działania. Heather Mills-McCartney protestowała przeciwko rzezi około dwóch milionów zwierząt rocznie w Chinach prowadzonej po to, by dostarczać na rynek psie i kocie futra.

Testy DNA wykazały, że wiele dywanów i płaszczy dostępnych w sklepach takich krajów jak Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Hiszpania, Holandia, Belgia czy Dania wykonanych jest z psich i kocich skór, choć producenci informują, że to sztuczne futra. (MC)