Velveciki w morzu

W ramach akcji „Pomóżmy razem” producent marki Velvet przekazał wodnym służbom ratowniczym dwa labradory. Swe umiejętności zaprezentowały w Sopocie podczas spotkania poświęconego wodnym służbom ratowniczym pracującym z psami

Zwierzaki, zwane przez opiekunów „Velvecikami”, choć liczą sobie dopiero 4,5 i 6 miesięcy, skakały z łodzi, aportowały, holowały ponton, pozorantów.
Swoje umiejętności zaprezentowały też inne nowofundlandy i labradory z Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które na co dzień zabezpieczają Odrę. – Holowanie ważącej półtorej tony łodzi nie jest dla nowofundlanda żadnym problemem. Psy są też bardziej odporne niż ludzie na pracę w trudnych warunkach, mogą dłużej przebywać w wodzie o temperaturze zaledwie kilku stopni – tłumaczy Agata Woźniak z Grupy Operacyjnej DWOPR.
Co roku w Polsce tonie prawie 500 osób. Ponure statystyki mogłyby być niższe, gdyby służby ratownicze były wspierane przez więcej przeszkolonych psów. Na razie jest ich kilkadziesiąt. – Mamy nadzieję, że dzięki takim pokazom, jak ten w Sopocie, znajdą się chętni, by wspólnie z czworonogami angażować się w ratownictwo wodne – mówi Norbet Koziar szkolący psy m.in. dla WOPR.
Katarzyna Gruszczyńska, fot. Pomóżmy razem