W Niemczech łatwiej o dom


Ponad 30 psów z pabianickiego schroniska dla zwierząt znalazło nowy dom... w Niemczech

Zagraniczne adopcje stają się coraz częściej lekarstwem na przepełnienie polskich schronisk. Współpracę z niemieckimi organizacjami działającymi na rzecz bezdomnych zwierząt nawiązało schronisko w Pabianicach. Efekt? W ciągu ostatnich dwóch miesięcy dom za granicą znalazło 20 psów.

– Nie tylko młode, ale także stare i schorowane, mieszkające u nas od sześciu, siedmiu lat, takie, które w Polsce na adopcję nie miałyby żadnych szans – mówi dziennikarzowi „Gazety Wyborczej”, Roman Janicki, pracownik pabianickiego schroniska.

Schronisko w Pabianicach współpracuje z Niemcami od dwóch lat, duże zainteresowanie naszymi psami pojawiło się jednak dopiero teraz, gdy powstały firmy pośredniczące w transporcie zwierzaków. Nasi sąsiedzi chętnie sięgają po polskie psy głównie z powodu ceny. Adopcja w niemieckim schronisku może kosztować nawet 150 euro, w polskim co najwyżej kilkadziesiąt złotych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w Niemczech zdecydowanie mniejszy jest problem bezdomności zwierząt, a więc i mniejszy jest wybór psów.