W nowym mieszkaniu po staremu

Nawet oczekiwana z radością przeprowadzka oznacza poważną zmianę w naszym życiu i powoduje stres u całej rodziny, także u psa - jak można go zmniejszyć?

Podczas przeprowadzki nasz pupil jest w wyjątkowo mało komfortowej sytuacji. Nie rozumie, po co to zamieszanie z zamianą mieszkania, zwłaszcza że dotychczasowe traktował jak swój azyl. W takich okolicznościach pies cierpi tym mniej, im lepsze ma relacje z rodziną. Te więzi zwiększają pewność siebie w trudnych chwilach, kiedy psia głowa zdaje się nie nadążać za zmieniającą się jak w kalejdoskopie rzeczywistością.

Zastanówmy się, co jeszcze momożemy dla naszego psa zrobić w tych niespokojnych dniach.

Ukryj swój stres
Pies jest stworzeniem niezwykle empatycznym, bacznie obserwującym nasze nastroje. Nasz pupil ma ogromne skłonności do tego, by przejmować nasze emocje – również te złe. Dlatego w miarę możliwości powinniśmy unikać przekazywania mu naszych stresów. Ponieważ w wypadku tak absorbującego wydarzenia jak przeprowadzka może się to okazać trudne, warto rozważyć oddanie psa na ten czas pod opiekę komuś z rodziny.

Znajdź czas dla ­pupila
U psa, który nie wie, że przeprowadzka nie jest niczym złym, zmiana miejsca pobytu powoduje zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa. Dlatego koniecznie musimy zachować i przewieźć do nowego domu wszystkie jego rzeczy: zabawki, posłanie, miski. Kawałek starego domu w nowym złagodzi stres przeżywany przez zwierzę. Jeśli chcemy sprawić mu nowe legowisko, odczekajmy z tym kilkanaście dni, aż się zadomowi.

Choć w związku z przeprowadzką pojawiają się dodatkowe obowiązki, zróbmy też co w naszej mocy, by nie odbywała się kosztem spacerów, bo są one przecież dla naszego podopiecznego najlepszym relaksem.

Konsultuj to, co niepokoi, ze specjalistą
Nasze nowe mieszkanie nie tylko wygląda inaczej niż poprzednie. Z punktu widzenia psa przede wszystkim inaczej pachnie, bo zastosowano w nim inne materiały do wykończenia ścian, inny lakier do podłóg, inne są wykładziny i dywany. To wszystko może wywołać u naszego podopiecznego pogorszenie nastroju, a nawet reakcje alergiczne. W razie wystąpienia takich problemów należy się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Nie eksmituj psa do budy
Wydawałoby się, że o przeprowadzce z mieszkania do domu marzą wszyscy, z psem na czele – on przecież zyska na tym najwięcej: ogród do biegania! Taka zmiana często jednak oznacza dla niego eksmisję z sypialni państwa do… budy. Choćby była najlepszego gatunku, nie skazujmy naszego przyjaciela na taką izolację! Jeśli chcemy mieć czworonoga mieszkającego w budzie, wstrzymajmy się z jego kupnem do czasu zamieszkania w nowym miejscu i pod tym kątem dobierzmy rasę. Natomiast pies przyzwyczajony do spania w mieszkaniu powinien znaleźć swoje miejsce również pod dachem naszego nowego domu.

Objawy psiego stresu

– większa niż zazwyczaj aktywność, dyszenie, szczekanie bez powodu
– skakanie na nas, choć wcześniej pies tego nie robił
– lizanie podłogi lub ściany
– intensywne ślinienie się
– łupież widoczny na sierści
– wzmożone lub zmniejszone pragnienie i apetyt
– drapanie się, wygryzanie sierści
– gwałtowne schudnięcie
– intensywne gubienie sierści (nie mylić z linieniem)

"Mój Pies" radzi: Jak zmniejszyć psi stres?

– chodź z psem na długie spacery
– zapewnij mu regularne szkolenie i zabawę
– weź go do nowego mieszkania jeszcze przed przeprowadzką
– zabierz kawałek starego domu do nowego (np. ulubiony dywanik czworonoga)
– w razie potrzeby podawaj psu zalecone przez lekarza weterynarii środki uspokajające

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników