W schronisku łamano prawa zwierząt?


Biuro Ochrony Zwierząt Fundacji Azylu pod Psim Aniołem z Warszawy złożyło doniesienie o popełnieniu przestępstwa w schronisku dla zwierząt w Legnicy, dotyczące nieuzasadnionego uśmiercania zwierząt.

Autorzy doniesienia wskazują, że w myśl ustawy dopuszcza się uśmiercanie zwierząt tylko ze względów humanitarnych. Tymczasem z danych Biura wynika, że legnickie schronisko uśmiercało 49 proc. przyjętych zwierząt, a wliczając zwierzęta brakujące w ewidencji – nawet 69 proc. „Jest to najwyższy notowany wskaźnik w skali kraju, wobec średniej wynoszącej ok. 20 proc.” – napisano w zawiadomieniu o przestępstwie. W doniesieniu zaznaczono też, że jest nieprawdopodobne, by konieczność humanitarnego uśmiercania pojawiała się regularnie po upływie dwóch tygodni od przyjęcia do schroniska.

Legnicka prokuratura prowadziła już wcześniej śledztwo w sprawie tego schroniska, ale w związku z innymi zarzutami. Sprawdzane jest czy oszustwa nie dopuścił się kierownik schroniska, który rzekomo wykazywać miał schwytanie większej liczby psów, niż to miało miejsce w rzeczywistości, by wyłudzić od gminy dodatkowe pieniądze.