W świecie szczeniąt

Czy można oddać szczeniaka na przechowanie? Czy zaszczepiony dorosły pies stanowi zagrożenie dla szczeniaka podczas kwarantanny? Jak długo stosować szampon dla szczeniąt?

Najlepiej do rodziny

Czy można oddać szczeniaka na przechowanie?
Ze szczeniakiem najlepiej się nie rozstawać nawet na kilka dni do końca piątego miesiąca życia. Nasz podopieczny przechodzi wtedy najistotniejszą fazę rozwoju psychicznego, w czasie której następuje socjalizacja, ostateczna identyfikacja z rodziną, a także ustalenie hierarchii w stadzie. Ponieważ o prawidłowym rozwoju decydują stałość i konsekwencja, istotne jest, by wychowaniem psiaka zajmowały się zawsze te same osoby.
Gdy już naprawdę nie mamy wyjścia i musimy się na jakiś czas rozstać z pupilem, najlepiej by zajęli się nim członkowie dalszej rodziny lub znajomi. Łatwiej będzie z nimi ustalić zasady postępowania z czworonogiem. Jest to ważne, bo nawet trwające kilka dni odstępstwa od zasad, np. niewpuszczania psa do łóżka, mogą utrwalić trudne do skorygowania złe nawyki.
Jeśli chcemy oddać psa do hotelu dla zwierząt, wskazane jest, by miał ponad pół roku. Pierwszy pobyt powinien trwać najwyżej kilka dni, a najlepiej nie więcej niż jedną dobę. Pozwoli to szczeniakowi zapoznać się z nowym terenem i następnym razem pozostanie na dłużej nie będzie dla niego tak wielkim stresem. Najważniejsze jest jednak, że w ten sposób przyzwyczajamy go do tego, że ilekroć go oddamy, zawsze po niego przyjedziemy – a to jest przecież najważniejsze. (Adam Zaremba-Czereyski)

Groźne buty i łapy

Czy zaszczepiony dorosły pies stanowi zagrożenie dla szczeniaka podczas kwarantanny?
Jeśli starszy pies ma prawidłowo wykonane coroczne szczepienia, nie jest dla szczeniaka przed szczepieniami źródłem zakażenia większym niż… człowiek. Musimy pamiętać, że chodząc po ulicy, zbieramy na butach, a psy na łapach różne zarazki. W ten sposób możemy przynieść do domu np. parwowirozę. Gram kału na butach czy łapach innego psa może teoretycznie wywołać chorobę u miliarda nieszczepionych czworonogów! Zawsze też istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia pasożytów wewnętrznych, zewnętrznych, grzybic itp. Toteż w okresie szczepień wieku szczenięcego zalecana jest kwarantanna nie tylko w stosunku do innych psów, ale również izolacja szczenięcia od obuwia, w którym domownicy wychodzą na dwór. Witajmy się więc ze szczeniakiem w kapciach lub… na bosaka. (lek. wet. Artur Dobrzyński)

Hiperdelikatne działanie

Jak długo stosować szampon dla szczeniąt?
Szampony dla szczeniąt działają bardzo łagodnie i dlatego często jesteśmy skłonni używać ich jak najdłużej. Trudno precyzyjnie określić, do jakiego wieku powinno się je stosować. Niektórzy twierdzą,
że szampon należy zmienić na „dorosły” wraz ze zmianą przez psa sierści ze szczenięcego puchu na dojrzałą szatę. Inni, że powinno się po nie sięgać
do momentu osiągnięcia przez psa pełnej dojrzałości i zakończenia rozwoju fizycznego. Uważam to za przesadę, gdyż u niektórych ras następuje to dopiero w wieku dwóch lat.
Oczywiście zastosowanie szamponu dla szczeniąt do kąpieli dorosłego psa z pewnością mu nie zaszkodzi, a w wypadku czworonogów ze skłonnościami do podrażnień skóry może być nawet konieczne. Musimy jednak pamiętać, że szczenięta kąpiemy przeważnie w tzw. sytuacjach awaryjnych, natomiast u psów dorosłych stosujemy kosmetyki w celu podkreślenia czy wydobycia zalet ich szaty. Szampony dla szczeniąt nie zawierają odżywek, substancji podkreślających kolor czy natłuszczających oraz wielu innych składników, które znajdują się w szamponach dla psów dorosłych. Dlatego jeśli chcemy właściwie pielęgnować sierść psa, musimy zastosować szampon przeznaczony dla konkretnej rasy, umaszczenia i rodzaju włosa. (Ewa Grabowska)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników