W świecie szczeniąt

Jak sobie radzić z piskliwym psim dzieckiem, by nie popaść w konflikt z sąsiadami? Jaką obrożę i smycz wybrać dla szczeniaka? Czy szczeniakowi można podawać mleko krowie lub kozie?

Kłopotliwy gaduła

Jak sobie radzić z piskliwym psim dzieckiem, by nie popaść w konflikt z sąsiadami?
Szczeniak jest członkiem naszej rodziny, toteż ma prawo do wyrażania emocji – a szczekanie, piszczenie, skomlenie składają się przecież na psią mowę. Z tego samego powodu musi jednak przestrzegać zasad, które sprawią, że da się z nim żyć pod wspólnym dachem.

Gdy gadatliwość malucha staje się uciążliwa, nie trzeba jej zwalczać w jakiś szczególny sposób. Najczęściej bowiem zachowujący się głośno pies czegoś się od nas domaga: zabawy (głośne szczekanie), pieszczot i uwagi (skomlenie), jedzenia (szczekanie, popiskiwanie) – lecz powtarza te zachowania wyłącznie wtedy, gdy przynajmniej czasami osiąga w ten sposób swój cel. Dlatego zazwyczaj wystarcza ignorowanie go i obdarzanie naszymi względami wyłącznie wtedy, gdy to my o tym zdecydujemy – by zły nawyk zaniknął lub ograniczył się do rozmiarów, które otoczenie będzie w stanie zaakceptować.

Spora część właścicieli trzymających psy w bloku ma problem z ich nadmiernym szczekaniem. Wynika to z nadgorliwości czworonoga, który w ten sposób informuje rodzinę, że ktoś przechodzi za drzwiami. Ten problem występuje zwłaszcza wtedy, gdy właściciel początkowo okazywał radość na widok poczynań swojego „dzielnego” psa. Dlatego gdy nasz stróż zaszczeka na intruza, należy go pogłaskać w nagrodę za to, że nas ostrzegł – ale jeśli nadal ujada, trzeba go uciszyć zdecydowanym głosem. (Adam Zaremba-Czereyski)

Na spacery i do szkolenia

Jaką obrożę i smycz wybrać dla szczeniaka?
Wybierając obrożę lub smycz, należy się kierować solidnością wykonania i wygodą, a nie wyglądem. Na spacery przyda się smycz automatyczna. Do szkolenia jednak się ona nie nadaje. Do tego celu potrzebna jest krótsza, taka, która przy pociągnięciu nie przecina skóry rąk (uwaga na niektóre smycze nylonowe) i która ma solidny, łatwo otwierający się karabińczyk. Na początek można wybrać tańszą, parcianą i zamienić ją na skórzaną, gdy pies się już nauczy, że smycz nie służy do podgryzania jej podczas spaceru.

Jeśli chodzi o obrożę, to do szkolenia najlepsza jest zwykła szeroka (oczywiście proporcjonalnie do wielkości psiaka) skórzana lub parciana. Musi być zapięta tak, żeby można było wsunąć pod nią bez problemu trzy palce. Aby oszczędzić sierść, warto kupić skórzaną obrożę okrągłą (nie pasek, lecz rulonik).
Gdy pies ciągnie, polecam obrożę uzdową – ale jedynie doraźnie, bo na niej pies nie uczy się nieciągnięcia, tylko fizycznie nie jest w stanie ciągnąć. Dlatego lepiej od razu uczyć go ładnego chodzenia na smyczy. Maria Kuncewicz

Mleczna biegunka

Czy szczeniakowi można podawać mleko krowie lub kozie?
Mleko krowy w porównaniu z mlekiem suki jest ubogie w białko, tłuszcz, wapń i fosfor, zawiera natomiast dużo wody i laktozy (cukier prosty zawarty w mleku). Tymczasem szczeniaki, w miarę jak są coraz starsze, tracą zdolność trawienia laktozy – zatem podawanie im samego mleka krowiego powoduje u większości z nich fermentację w jelitach, a co za tym idzie, biegunki i luźne stolce, które często wskutek przewlekłego zapalenia śluzówki jelit stają się krwiste. Dlatego warto zastąpić mleko na przykład białym serem. (lek. wet. Artur Dobrzyński)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników