W świecie szczeniąt - Psy.pl

W świecie szczeniąt

O czym może świadczyć brak apetytu u szczeniaka? Dlaczego szczeniak nie podnosi łapy, siusiając? Czy szczenię, które pierwsze ssie, jest dominantem?

Dowód męskości

Dlaczego szczeniak nie podnosi łapy, siusiając?
Podnoszenie łapy jest zachowaniem, które pojawia się wraz z dojrzałością płciową i może być nawet traktowane jako widoczny objaw towarzyszący wkroczeniu w ten etap życia. Trzeba przy tym podkreślić, że nie jest to zachowanie związane z załatwianiem się, czyli opróżnianiem pęcherza, lecz ze znakowaniem terenu moczem. Dlatego nawet dorosłe psy, gdy po prostu muszą się załatwić (np. pierwsze siusianie na porannym spacerze), gdy nie wytrzymują zostawione zbyt długo w domu bez możliwości wyjścia na dwór lub gdy są chore i nie w głowie im znakowanie – oddają mocz w pozycji charakterystycznej dla szczenięcia, lekko obniżając zad i odsuwając do tylne łapy. (Joanna Iracka)

Niegłodny jak pies

O czym może świadczyć brak apetytu u szczeniaka?
Brak apetytu u szczenięcia jest zwykle poważnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego w jego organizmie. Już u osesków zaraz po porodzie występują niekiedy zaburzenia na tle neurologicznym, polegające na osłabieniu lub wręcz braku odruchu ssania. U starszych szczeniąt częstym powodem braku apetytu jest zarobaczenie oraz wady wrodzone i rozwojowe przełyku czy żołądka. Łaknienie mogą też osłabić niedobory mineralno-witaminowe i błędy dietetyczne. Niechęć do jedzenia towarzyszy chorobom oraz infekcjom, zwłaszcza wywołującym ból i przebiegającym z wysoką gorączką.

Przyczyną braku apetytu może być także połknięte przez psa ciało obce – piłeczka, kamyk, zabawka. Często powodem głodówki bywa również silny stres przeżywany przez zwierzę. Jeśli wraz z lekarzem weterynarii i za pomocą badań laboratoryjnych wykluczymy wszystkie te przyczyny, możemy jeszcze spróbować zmienić karmę. Nie dopuśćmy jednak do sytuacji, gdy pies je wyłącznie mięso i jego przetwory, bo wcale nie wyjdzie mu to na zdrowie. Przebiałczenie, do którego dochodzi na skutek takiej diety, szybko objawi się kłopotami dermatologicznymi, a w przyszłości może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia nerek. (lek. wet. Artur Dobrzyński)

Osesek dominuje?

Czy szczenię, które pierwsze ssie, jest dominantem?
Wiele osób myśli, że jeśli nie wybierze szczeniaka, który pierwszy dobiera się do sutka, to oszczędzi sobie kłopotów wychowawczych. Są jednak w błędzie. Tu zasada jest bowiem prosta: wygrywa szczeniak cięższy, silniejszy fizycznie, niekoniecznie dominant. Hierarchia pokarmowa wykształca się dopiero wtedy, gdy szczeniaki zaczynają same jeść. Trzeba zadbać o to, aby również w nowym domu psiaka była ona prawidłowa. Nie oznacza to, że koniecznie musimy spożywać posiłek pierwsi, ale nie wolno dawać psu do jedzenia niczego przy stole, i to od pierwszego dnia, kiedy do nas zawita. Nie zostawiajmy też żadnego jedzenia w jego zasięgu – dostęp do niego mamy tylko my i my je wydzielamy. (Maria Kuncewicz)

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *