W Wiedniu zdają na psie prawo jazdy


Właściciele psów mieszkający w stolicy Austrii mogą zdać egzamin na nietypowe prawo jazdy (Hundeführerschein) potwierdzające ich kompetencje jako posiadaczy czworonogów. Ci, którym się to uda, zostaną zwolnieni na rok z podatku za psa (43,60 euro).

Władze miasta zorganizowały egzaminy w związku z wynikami ankiet przeprowadzonych jeszcze w 2004 roku, z których wynikło, że 85 proc. badanych jest zwolennikami tego pomysłu, a 34 proc czuje się zagrożonych w obecności psa. Egzamin trwa dwie godziny i składa się z części teoretycznej i praktycznej. Ta pierwsza to test z wyboru (150 pytań), podczas którego należy odpowiedzieć m.in. na pytania o to, co znaczy, gdy pies macha ogonem, ziewa, i czy to dobry pomysł, by zabierać go na zakupy. Ma on sprawdzić wiedzę na temat psich zachowań i opieki zdrowotnej nad czworonogiem. Część praktyczna ma wykazać np., czy właściciel umie zakładać kaganiec, czy wie, jak sprzątać po swoim pupilu. Egzamin kosztuje 25 euro. Na razie z nieoficjalnych danych wynika, że zdało go kilkanaście osób.
W Wiedniu oficjalnie mieszka 47 tys. psów (za tyle opłacany jest podatek). Przypuszcza się jednak, że tak naprawdę w stolicy Austrii mieszka 150 tys. psów na 1,7 mln mieszkańców. Codziennie trzeba po nich sprzątnąć ok. 10 ton nieczystości. (MC)